Čím jsme to žili

Čím jsme to žili v červenci 1990? aneb Horké léto toho roku

28. červenec 2015

Horké to léto nebylo nijak zvlášť po meteorologické stránce (alespoň ve srovnání s rokem letošním to byl spíš průměr – viz přiložená tabulka červencových denních teplot), zato ve společnosti se toho odehrálo opravdu hodně. Kdy jindy zažili občané této republiky (tehdy ještě České a Slovenské Federativní) v průběhu jednoho měsíce (a ještě prázdninového) dva nové státní svátky, volbu prezidenta republiky, otevření nových hraničních přechodů směrem na západ, vyslovení důvěry nové vládě a současně zdražení potravin a pohonných hmot? Dost událostí na to, abychom o červenci roku 1990 mohli mluvit jako o žhavém měsíci.

Otevření hraničních přechodů do Německa
Na obraze K. Liebschera, pochází z 80. let 19. století, vidíme pohled na vesničku Všeruby v její poměrně idylické a romantické podobě. Vesnice se nachází v průsmyku mezi horou Jezvinec a podhůřím Českého lesa. Od července 1990 zde byl otevřen rušný hraniční přechod směrem do Německa, k městu Furth im Wald.

Vývoj teplot v červenci 1990

Václav Havel a Jiří Kantůrek na návštěvě v ČsRo-1992

Volba prezidenta
5. července došlo - v souvislosti s ustanovením nových vládních a parlamentních orgánů po červnových volbách – k nové volbě prezidenta republiky. Průběh a výsledek volby zachycuje záznam z Rozhlasových novin, jež byly vysílány téhož dne. 5. července byl rovněž slaven nově ustanovený státní svátek – Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Mohutné oslavy příchodu bratrů ze Soluně se odehrály především na jednom z nejvýznamnější poutních míst u nás – na moravském Velehradě.

Velehrad

Další státní svátek...
…připadl hned na následující den. 6. červenec byl zasvěcen památce Mistra Jana Husa. Oslava se konala v jihočeském Husinci. Odkaz Jana Husa pro naši historii a především pro naši současnost připomněl předseda tehdejší České vlády Petr Pithart, který vyzval (národy Čechů i Slováků) k dokončení národního obrození.

Petr Pithart - předseda vlády ČR
Husinec u Prachatic

Husinec foto: wikipedia commons

Iustitia neboli bohyně spravedlnosti
Před soudem si vyslechl rozsudek Miroslav Štěpán, jeden z hlavních politických představitelů předlistopadového režimu. (Byl členem ÚV KSČ, vedoucím tajemníkem Městského výboru KSČ v Praze a velitelem pražských Lidových milicí.) Ve zprávě Rozhlasových novin jsou uvedena všechna provinění, jež ke Štěpánovu odsouzení vedla.

Socha bohyně Justicie

Zdražení potravin
Názory na zvýšení cen potravin natáčela Barbora Tachecí. Tatáž reportérka se v příspěvku snaží posluchačům vysvětlit, proč byl tento (nepříliš populární) krok vlády nezbytný.

Zvýšení cen potravin-ilustrační snímek

Schválení programového prohlášení federální vlády
3. července přednesl předseda vlády ČSFR Marián Čalfa programové prohlášení nové federální vlády. Toto prohlášení pak 11. července schválila Sněmovna lidu a Sněmovna národů.Vláda tím získala důvěru poslanců a mohla se ujmout vládnutí v následujícím dvouletém období.

Dochází benzín!
Zpráva o tom, že se budou zvyšovat ceny pohonných hmot, způsobila, že benzín i nafta začaly velmi rychle mizet z čerpacích stanic. Zdražení nastalo od 19. července. Důvody tohoto opatření ve vysílání Československého rozhlasu vysvětloval redaktor Miroslav Dittrich.
Byl to opravdu rušný měsíc...ten první prázdninový v roce 1990!

Benzínová pumpa-historický snímek
Těžba ropy - ilustrační foto

Těžba ropy - ilustrační foto. Wikipedia commons

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.