Čím jsme to žili

Sovětští vojáci se začali stahovat…. Čím jsme to žili - 24

12. červen 2014

…tentokrát nejde o zprávu z našich luhů a hájů, kde jsme už podobný pohyb vojsk v roce 1989 zaznamenali, ale týká se Maďarska. Byl to další signál, že pobyt sovětských vojsk na území bratrských států nebude na věčné časy. Jak to ještě nedávno vypadalo.

Stahování sovětské armády z Maďarska 13.6.89

V rytmu pochodu
Ilustrační záběr předvádí výcvik motostřelecké roty. Z Maďarska se však stahoval celý motostřelecký pluk. Jestli při tom hrály vojenské dechovky, není známo. Zato je zcela jisté, že dechová hudba rozezněla – jako ostatně každoročně touto dobou – Kolín. Konal se zde už 27. ročník Kmochova Kolína, festivalu dechových orchestrů, který se pořádá na počest hudebního skladatele a dirigenta Františka Kmocha.

27. ročník Kmochova Kolína 18.6.89

Kmochova kapela z Kolína-snímek z roku 1938

A zase to Maďarsko…
…tentokrát ovšem přišla z Maďarska podnětná a v našich poměrech s nadějí přijímaná zpráva o tom, že se v této zemi, dosud „pevné součásti socialistického bloku“, chystá utvoření parlamentní demokracie. K tomu směřovalo jednání u kulatého stolu, k němuž byla přizvána poprvé opozice. Naplno se zde už hovoří o hluboké hospodářské krizi v této zemi.

Logo

Jednání opozice s MSDS v Maďarsku

Ženy představují velikou společenskou sílu…
…tvrdil Milouš Jakeš. A není důvod mu nevěřit. Prohlásil to – spolu s dalšími výroky – na sjezdu Československého svazu žen, který se konal 16. června v Praze. K této události přinášíme – kromě zvukového záznamu Jakešova vystoupení – snímek předsedkyně Svazu žen Miroslavy Němcové.

Přredsedkyně ústředního výboru Čs. svazu žen Miroslava Němcová

Milouš Jakeš na sjezdu ČSSŽ 16.6.89

Další katastrofa letadla
…se odehrála na východoberlínském letišti Schönefeld. Postihla sovětský dopravní letoun Il-62. O důsledcích havárie nás informuje zpráva Rozhlasových novin. Snímek ilustruje typ havarovaného letadla.

Havárie letadla Il-62 v Berlíně 17.6.89

Logo

Nedožité osmdesátiny obdivovaného a uctívaného herce Karla Högera
17. června si ctitelé a ctitelky herce Karla Högera připomněli, že jejich oblíbený umělec by oslavil 80. narozeniny. Nedožil se jich však, zemřel v roce 1977 v pouhých 68 letech.

Karel Höger

Nedožité 80. narozeniny Karla Högera 17.6.89

Pietní akt za parašutisty…
… kteří zahynuli ve sklepení kostela svatých Cyrila a Metoděje poté, kdy nacisti vypátrali jejich úkryt, se odehrál před tímto kostelem v Resslově ulici v Praze 18. června. Šlo o členy skupiny, která vykonala atentát na říšského zastupitele Reinharda Heydricha.

Pietní akt k uctění památky parašutistů (atentát na Heydricha)

Logo
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.