Čím jsme to žili
Pacta sunt servanta! Čím jsme to žili – 39
Aneb – smlouvy se musí plnit! Jedno z hesel, kterého se dovolávaly naše „vrcholné orgány“ v září 1989 ve vztahu ke krizi, k níž došlo na německém velvyslanectví v Praze. Československá média tvrdila , že za onu krizi mohou představitelé vlády NSR. Dva tisíce občanů NSR si pobytem na území zastupitelského úřadu NSR hodlaly vynutit odchod do NSR. Naše orgány jejich pobyt za plotem velvyslanectví označily za nelegální. Ale dušovaly se, že „budou postupovat podle platných mezinárodních smluv“. Prakticky to znamenalo, že se do řešení nebudou plést.
Zlom v dění na ambasádě NSR přinesl den 30. září. Tehdy spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher vystoupil na balkón Lobkovického paláce (palác i balkón vidíte ho na obrázku) a uprchlíkům oznámil, že jim bude umožněno vycestovat do NSR. (V dolní části snímku si všimněte skulptury kráčejícího trabantu. Po názvem „Quo vadis“ ji vytvořil David Černý. Dílo připomíná události podzimu roku 1989.)
Řešení se našlo!
Zatímco zpráva Rozhlasových novin a související komentář ze dne 29. září ještě hovoří o tom, že řešení „nelegálního pobytu“ občanů NDR na území ambasády NSR je v nedohlednu, další zpráva, tentokrát z 1. října, už referuje o odjezdu východoněmeckých občanů z československého území směrem do NSR. Řešení bylo nalezeno brzy.
Gratulace do Číny
Naši nejvyšší představitelé (ve zprávě Rozhlasových novin ze dne 29.9.89 jsou pečlivě vyjmenování) zaslali srdečné pozdravy čínským soudruhům. 1. října 89 si totiž Čína připomínala 40. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky. Neopomněli při té příležitosti pochválit procesy „zdokonalování socialismu“, které shledávali jak v Číně, tak u nás.
Dneska se bude slavit všude – zejména v Číně!
V Číně se oslavy výročí vzniku ČLR konají každoročně. V roce 89 byly zvlášť mohutné. Odehrávaly se jak na slavném náměstí Tien an men (které pouhé 4 měsíce předtím vstoupilo do světového povědomí tím, že se tam odehrál brutální zákrok proti protestujícím studentům), oslavy se připomínají i v chudinských čtvrtích – zde ovšem pouze všudepřítomnými transparenty.
Start Magionu 2
V rámci programu Interkosmos byla na sovětském kosmodromu Pleseck 28. září odstartována raketa, která vynesla do kosmu malý sputnik československém výroby Magion 2. Vážil 50 kg. Magiony byly vyvinuty v Ústavu fyziky atmosféry ČSAV. Do kosmického prostoru startovaly od roku 1978. Jejich cílem byl výzkum magnetických vln v magnetosféře Země.
Naše potraviny byly tehdy zcela, ale opravdu zcela zdravotně nezávadné!
„U nás neexistuje riziková potravina“, říká odborník v rozhovoru, který uvedly Rozhlasové noviny 25. září 1989. Mnozí současníci možná zazávidí. Dnes situace tak jednoznačná není. Ale snad není třeba upozorňovat na fakt, že onen rozdíl mezi tehdy a dnes bude nejspíš dán především tím, o čem se tehdy a dnes mohlo otevřeně mluvit, o čem se – tehdy – moc nemluvilo. Přesto stojí za to si onen optimistický rozhovor poslechnout.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.