Čím jsme to žili
Cosi neobvyklého se objevilo nad Prahou… Čím jsme to žili – 25
…něco, co dosud ještě nebylo k vidění. Ptali se na to tehdy, bylo to 19. června 1989, posluchači Rozhlasových novin a my se objasnění oné záhady spolu s nimi dozvíme. Ale až na závěr dnešního vstupu do 25. týdne roku 1989.
Byl to týden, kdy do Prahy (už potřetí) zavítal vynikající francouzský mim Marcel Marceau. V době jeho návštěvy mu bylo už 66 let, přesto byl stále ve vynikající formě a pražské publikum opětovně okouzlil. (Marceau, vlastním jménem Marcel Mangel, žil v letech 1923 – 2007.)
Týden odvolávání
nastal v Číně, kde byl z nejvyšších stranických funkcí odvolán Čao C´-jang. Byl obviněn, že se dopustil chyb, když podporoval protestní akce na náměstí Tien an men. Od doby svého odvolání žil v domácím vězení. Zemřel v roce 2005.
Týden kritiky do vlastních řad
Na zahájené schůzi obou sněmoven vyslovil nebývale ostrou kritiku mířící do vlastních řad – zejména pak ve vztahu k problémům hospodářství – předseda federální vlády Ladislav Adamec. Jeho požadavek na důslednější uplatňování reforem jako by předznamenávala úlohu, jakou Adamec sehrál o pět měsíců později při listopadovém převratu.
Kritika zleva
To soudruzi z NDR napřeli na svém zasedání (Ústředního výboru jednotné socialistické strany Německa) kritiku směrem na Západ. „Socialismus si rozvracet nedáme“…jakoby zaznělo ze slov Joachima Hermanna, tajemníka ÚV. Varoval před vývojem v Maďarsku – o tom jsme tu psali v minulém vydání našeho návratu do roku 89.
A k tomu všemu – kritika šlendriánu a alkoholismu …v SSSR
Ve vodách Barentsova moře narazil na ledovec výletní parník Maxim Gorkij. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale přesto ze Sovětského svazu zazněla nebývale ostrá kritika mířící do vlastních řad.
Leninova třída v novém
Dlouhá třída vedoucí z pražských Dejvic až k Šárce, kdysi se jmenovala Leninova, dnes Evropská, doznává velmi často proměny. Jedna z nich proběhla právě v první polovině roku 89 a byla dokončena (až na nějaké drobnosti – viz zpráva Rozhlasových novin) 23. června toho roku.
Jak to bylo s onou záhadou na pražském nebi?
Odhalí nám to poslední zpráva Rozhlasových novin, kterou jsme vybrali z událostí 25. týdne roku 1989. K oné záhadě se vztahuje i přiložený snímek, byť onen jev na pražské obloze, který pozorovatele upoutal 19. června, nezobrazuje v úplnosti.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.