Čím jsme to žili

Tak trochu jako Titanic…. Čím jsme to žili – 40

3. říjen 2014

…působí v prvním říjnovém týdnu roku 1989 osud někdejší západní evropské výspy socialismu – tedy východní části Německa, nazývané tehdy ještě Německou demokratickou republikou. Zatímco na palubě se bujaře slavilo 40. výročí existence tohoto státu, z potápějící se lodi houfně prchaly tisíce jejích pasažérů. A mnoho z nich právě přes Prahu.

Tak nejdříve k těm oslavám
Hlavní část oslav založení prvního dělnického a rolnického státu na území Německa se konala 6. října, v předvečer dne, kdy NDR v roce 1949 vznikla. Ze zprávy Rozhlasových novin je zřejmé, že se oslav účastnily špičky stranických a vládních kruhů většiny socialistických zemí, dále pak fakt, že v oslavné dikci projevu Ericha Honeckera nechybělo ujištění, že NDR bude nadále rozvíjet socialistickou demokracii a bude pevnou součástí socialistické soustavy. Slavnostní zasedání se konalo v Paláci republiky. Tato megalomansky pojatá betonová stavba vznikla v roce 1973 a byla centrem politických, ale i kulturních akcí. Pamětníci si nepochybně vybaví estrády, které se zde konaly pod názvem Ein Kessel Buntes a kterých si v televizních přenosech hojně užili všichni obyvatelé zemí onoho tzv. východního bloku.
V roce 2008 byl Palác republiky kompletně srovnán se zemí.

Logo

A zatímco se slavilo…
utíkaly z NDR desetitisícové davy občanů, kteří se – inspirováni příkladem těch, jimž se touto cestou podařilo vycestovat do NSR – hrnuli opět do prostoru západoněmecké ambasády v Lobkovickém paláci na pražské Malé Straně, zanechávajíce za sebou plné ulice opuštěných trabantů. Davy východoněmeckých občanů zesílily natolik, že velvyslanectví NSR muselo svůj úřad dočasně uzavřít.

Logo

Situace se vyhrocuje…
…a jak nám v další zprávě Rozhlasových novin sděluje redaktor Stanislav Benda, postupně bylo nutno uzavřít i celou Vlašskou ulici. Opuštěné trabanty začaly vytvářet problémy v pražské dopravě. V uvedené zprávě se dozvíte mimo jiné i tom, jak dopravní inspektorát hodlal tuto situaci vyřešit.

Nejen v Praze byla situace výbušná…
…nejen kolem budovy západoněmeckého velvyslanectví v Praze bylo horko. Výbuchem ve stejném období zahrozila i druhá největší evropská sopka – sicilská Etna.

Kráter Etny

Harmonizující tón…
… obsahuje (na rozdíl od předchozích) zpráva z pátého října. Dozvídáme se z ní, že Nobelova cena míru pro rok 1989 byla udělena dalajlámovi, duchovnímu vůdci Tibeťanů. 14. tibetský dalajláma (původním jménem Tändzin Gjamccho – nar. 1935) žije z politických důvodů od roku 1959 v exilu v indickém městě Dharamsale.

Logo

Původní sídlo dalajlámů v tibetské Lhase, slavný palác Potala, zůstává od roku 59 bez svého hlavního obyvatele.

Palác Potála ve Lhase

A něco z dobového sportu
V říjnu roku 89 se uskutečnil už 93. ročník tradičního silničního běžeckého závodu Běchovice – Praha. S výsledky Vás seznámí zpráva Rozhlasových novin.

Logo

Váňa a Velká Pardubická…
…dva pojmy, které patří neodmyslitelně k sobě. Což platí dodnes! – V říjnu roku 89 zvítězil Josef Váňa ve Velké Pardubické potřetí v řadě – a znovu to bylo v sedle Železníka.

Logo

Vzpomínka na velkého herce
V říjnu onoho roku, k němuž se v letmých dotecích vracíme, by býval oslavil 60. narozeniny oblíbený a milovaný Vladimír Menšík. Ve stejném čase však už uplynulo půldruhého roku od chvíle, kdy – předčasně – zemřel. Československý rozhlas odvysílal v předvečer výročí Menšíkova narození (narodil se 9. října 1929 v Ivančicích) vzpomínkovou relaci, kterou si zde můžete poslechnout.

Vladimír Menšík
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.