Čím jsme to žili

Někdo se vyšvihl, jiný to prošvihl…. Čím jsme to žili - 29

17. červenec 2014

Na obrázku jsou oba – generál Wojciech Jaruzelski, dosavadní první tajemník Polské sjednocené dělnické strany, který byl v tomto týdnu roku 89 zvolen polským prezidentem; ruku si s ním podává první tajemník naší komunistické strany Miloš Jakeš, který se ve stejném týdnu definitivně znemožnil svým projevem na Červeném Hrádku u Plzně.

Prezidentská volba v Polsku výsledkem kompromisu
Wojciech Jaruzelski (6. července 1923 - 25. května 2014) byl polský politik nechvalně známý především z doby, kdy ve funkci předsedy vlády vyhlásil v celém Polsku výjimečný stav (13.12.1981). Ovšem v čase, kdy v Polsku vládlo po prvních částečně svobodných volbách v červnu 89 značné napětí a kdy se předsedou vlády stal kandidát opozice (Tadeusz Mazowiecki) se Jaruzelski ukázal jako jediný schůdný adept na prezidentskou funkci. Generál se tak ocitl na vrcholu své – v mnohém problematické – politické kariéry. Nesetrval na něm však dlouho – funkci vykonával do prosince 1990, kdy ho v roli prezidenta vystřídal Lech Walesa.

Logo

Projev, který vstoupil do dějin
To Miloš Jakeš (občanským jménem Milouš, nar. 12. srpna 1922) se v tomto týdnu roku 89 definitivně přehoupl do sestupné fáze své politické kariéry. Svým legendárním projevem proneseným na stranickém aktivu v Západočeském kraji (konal se v kulturním domě v Červeném Hrádku) znemožnil nejen sebe, ale pohřbil i zbytky důvěryhodnosti strany, jíž stál v čele. Nejzdařilejší pasáže projevu dnes už téměř zlidověly, není proto nutné reprodukovat je znovu. Uvádíme citaci z méně známé části Jakešova projevu – i tato pasáž má svůj půvab.

Logo

Stávky v SSSR
O tom, že podmínky práce horníků v bývalém Sovětské svazu byly neobyčejně těžké, nikdo nepochyboval. Mnozí si uvědomovali, že horníci mají zásadní důvody svoji nespokojenost projevit i formou stávky. Co však bylo překvapující – skutečnost, že sovětská média o stávkách, o jejich rozsahu (byl značný!) a o výsledku jednání zástupců stávkujících s představiteli státu otevřeně informovala. Duch Gorbačovovy perestrojky a tzv. „glasnosti“, tedy politiky otevřenosti, byl v létě 89 velmi patrný.

Horníci - ilustrační foto

Výročí klavíristovo
19. července 1989 si česká kulturní veřejnost (zejména její hudbymilovná část) připomněla, že své 75. narozeniny oslavil klavírista, skladatel, hudební pedagog Josef Páleníček. O rozsahu uměleckého působení tohoto tvůrce hovoří ve zprávě Rozhlasových novin redaktorka Světlana Popovičová.

Josef Páleníček-snímek z roku 1940

Dvě mimořádné události
Letní měsíce jako by přitahovaly různé katastrofy. V tomto červencovém týdnu roku 89 došlo hned ke dvěma mimořádným událostem. Ve Spojených státech spadlo dopravní letadlo; v Praze vypukl požár na střeše letohrádku Královny Anny.

Logo
Logo
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka