Čím jsme to žili

Gangy a bandy aneb Licitovaný mariáš Čím jsme to žili - 44

31. říjen 2014

Protestní akce, jež se uskutečnila 28. 10. na Václavském náměstí, ležela představitelům tehdejšího režimu ještě stále v žaludku. Rozhlas se tehdy toto shromáždění k výročí republiky pokusil snaživě bagatelizovat. Autor komentáře Rozhlasových novin Jiří Cebrovský citoval odhady počtu účastníků a přirovnal je k licitovanému mariáši.

Viděli, co neviděli…
„Někteří tedy viděli, co nebylo k vidění. Další ti, co viděli, byli zklamáni. Ale byli zde i ti, co viděli a také slyšeli.“ Podobných zapeklitých formulací, jimiž J. Cebrovský hodnotil shromáždění na Václavském náměstí, najdete v jeho komentáři víc. Je to typická ukázka tehdejší žurnalistiky. Především tím, že skutečnost, o kterou na Václavském náměstí tehdy šlo, zcela zatemňuje.

Logo

Z opojení dělat módu…
…prohlásil Miroslav Štěpán, vedoucí tajemník pražské stranické organizace. Jeho slova mířila na „gangy a bandy“, které – podle jeho názoru – stojí za protestní akcí, jež se odehrála 28. 10. 89 na Václavském náměstí. „Bez dialogu, rozhovoru, nelze postoupit při přestavbě a demokratizaci vpřed“, prohlásil ještě tento vysoký stranický představitel, který jen o několik dnů později – na nádvoří pražského ČKD – ukázal, jak si dialog představuje. Ale to bychom předbíhali.

Peking - ilustrační foto

Horečné cestování…
…jakoby tehdy, na přelomu října a listopadu roku 1989, zachvátilo vedoucí představitele strany a vlády. Tak například – ministr zahraničních věcí Jaromír Johanes zavítal do Číny. Tajemník ÚV KSČ Jozef Lenárt pak zajel do Francie. Oba se setkali s nejvyššími představiteli komunistických stran obou zemí. Oba se zavázali k dalšímu rozvoji hospodářských vztahů se svými partnerskými zeměmi… ministr zahraničí dokonce domluvil na následující rok státní návštěvu předsedy čs. vlády v Číně. To vše pouhé dva týdny před pádem režimu.

Jozef Lenárt

Masová demonstrace – povolená!
Ovšem v Berlíně. Účastnilo se jí – podle zprávy Rozhlasových novin – několik stovek tisíc lidí! Požadavky, které na demonstraci zazněly, byly velmi radikální. „Západní hráz“ socialismu, jak se říkalo ještě nedávno NDR, se hroutila stále rychlejším tempem.

Berlín- Brandenburgská brána-historický snímek

A občané NDR dál houfně utíkali…
…do NSR - a to nadále oklikou přes západoněmeckou ambasádu v Praze. V zahradě pražského Lobkoviského paláce stály ještě začátkem listopadu stany uprchlíků; převážně mladé "východní" Němce od bran vyslanectví na Západ odvážely české autobusy a vlaky. Železná opona se postupně drolila, hranice přestávaly být nepropustnou hrází.

Už se zde nestřílelo - ilustrační foto
Logo

Svatořečení Anežky Přemyslovny…
...které se chystalo na 12. listopad v Římě, přineslo překvapení. Československé orgány – pod tlakem všech okolností, z nichž některé jsme pojmenovali v předchozích odstavcích – se k této významné církevní události postavily s nebývalou vstřícností. Nic jiného jim už tehdy nezbývalo.

Anežka Přemyslovna-Osecký lekcionář
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.