Čím jsme to žili

Co se děje s železnou oponou? Čím jsme to žili - 32

7. srpen 2014

Jedním slovem: otřásá se. V tomto týdnu roku 89 o tom svědčily zprávy, které hovořily o dění v Maďarsku (tam byl elektrický plot z hranic odstraněn už v květnu, ale nyní se pokoušely hranici překonat celé skupiny turistů z NDR), svědčí o tom zpráva o prvních pokusech východoněmeckých turistů najít azyl a posléze únik do Německé spolkové republiky pomocí západoněmeckých ambasád… Nejvýraznější změnou z našeho pohledu pak bylo rozšíření dosud neprodyšně uzavřeného hraničního pásma podél našich západních hranic.

Blíží se prolomení
Všechno to byly jen náznaky toho, co se posléze rozvinulo v mnohem masivnější atak na dosud téměř neproniknutelné západní hranice Maďarska i bývalého Československa. V Maďarsku se už v této době plnily turistické kempy východoněmeckými turisty. Maďarští pohraničníci dostali údajně rozkaz používat zbraně pouze v případě sebeobrany. Prostupnost hranice v Maďarsku směrem do Rakouska byla stále obtížná…podstatnější dění se odvinulo až následujícího týdne.

Několik vět leží režimu v žaludku
…a to velmi důkladně. Snaha bagatelizovat význam petice, znedůvěryhodňovat počty podepsaných, akcentovat případy těch, kteří svůj podpis odvolali… to byly shodné rysy vystoupení všech stranických funkcionářů. 7. srpna ve stejném duchu promluvil na adresu Několika vět stranický tajemník Jan Fojtík.

Člen předsednictva a tajemník ÚV KSČ Jan Fojtík
Ještě jednou Jan Fojtík-s rozhlasovými šéfy K. Hrabalem (vlevo) a J.Riškem (vpravo)

Důlní neštěstí
A mezitím došlo k tragické události na uhelném dole Odolov v trutnovském revíru. Doly v okolí Malých Svatoňovic byly posléze pro malou efektivitu v roce 1990 uzavřeny. Shodou okolností přesně 400 let po objevu nalezišť uhelných pánví v této oblasti. Tradici rubání uhlí připomíná v Malých Svatoňovicích externí expozice důlních strojů.

Logo

Sukovo výročí
Z kulturního dění v tomto týdnu stojí za zmínku oslavy 60. narozenin vynikajícího českého houslisty Josefa Suka, vnuka slavného hudebního skladatele téhož jména.

Houslista J.Suk dirigující na Prix Bohemia 1995

Vzhůru na hrad Loket – právě byl čerstvě rekonstruován!
Pokud si odmyslíme temné zabručení, které zaznělo z bývalého SSSR (šlo o nerudné konstatování, týkající se toho, že západní rozhlasové vysílačky pomlouvají Československo), pak za nepochybně pozitivní – zejména v letních, turistikou nabitých měsících – můžeme považovat zprávu o znovuotevření hradu Loket, který byl návštěvníkům zpřístupněn po 6 letech.

Logo
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.