Čím jsme to žili

Začalo se o tom (aspoň) mluvit! Čím jsme to žili – 36

3. září 2014

…o čem? O kvalitě životního prostředí. Ilustrační foto, kterým uvozujeme výběr z událostí v týdnu od 4. do 10. září 1989, zachycuje nehostinnou krajinu severočeského povrchového revíru. Zpráva o stavu životního prostředí, tak jak zazněla v tehdejších Rozhlasových novinách, dokládá fakt, že se touto palčivou otázkou vedení strany začalo zabývat. Ptát se po výsledcích oné snahy je nesmyslné. Ono vedení bylo u moci už jen velmi krátce.

A nešlo jen o Prahu a Mostecko...
...tedy o regiony, o kterých se mluví v informaci Rozhlasových novin. Ke zprávě o chmurné situaci v oblasti životního prostředí se sluší dodat, že tehdejší establishment se obsáhlejším diskusím na toto téma dosud vyhýbal. Zhoršující se situace svědčila o neschopnosti strany a vlády zkoordinovat potřeby výroby se standardy ekologických norem. Vznik ekologického spolku Děti země, který se datuje do konce září 1989, brali představitelé moci jako součást opozičních snah.

Logo

Soudruzi z NDR chyby nedělali...
...aspoň to o sobě tvrdili. A pokud ne všichni, pak to aspoň tvrdil Erich Honecker, který uveřejnil článek ke 40. výročí existence NDR. Ze slov dlouholetého generálního tajemníka Jednotné socialistické strany Německa vyplývá, že NDR je pod jeho vedením pevnou oporou socialistické soustavy. Po pádu berlínské zdi Honecker uprchl do tehdejšího Sovětského svazu, kde ale velké zastání nenašel. Ruská vláda ho vydala zpět do Německa, aby byl souzen za zločiny, jichž se dopustil zejména v období studené války. Byl odsouzen, ale protože byl těžce nemocen, byl z vězení propuštěn a nalezl exil v jihoamerickém Chile. Zde v roce 1994 zemřel.

Logo

Ještě jednu státnickou…
…zprávu dnes připomeneme. Televizní vystoupení nejvyššího představitele SSSR Michaila Gorbačova byla (nejen) u nás vnímána s velkou pozorností. Zvlášť tehdy, kdy v něm zaznívala slova o tom, že v průběhu přestavby se zdaleka ne všechno daří. Bylo tomu tak i v tomto týdnu, kdy ke Gorbačovovu projevu telefonoval z Moskvy svůj komentář redaktor Československého rozhlasu František Prachař.

Logo

Z trochu jiného soudku…
…tentokrát z toho, který bychom mohli označit vinětou „kultura“. Připomínala se kulatá výročí našich umělců - především 80. narozeniny slavné sopranistky opery Národního divadla Marie Podvalové. Připomenuta byla i její nejznámější role, jíž byla nepochybně Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře. Krátkým úryvkem jedné z árií z opery Libuše si ji můžeme na této stránce připomenout i my.

M.Podvalová jako kněžna Libuše

Symfonický orchestr ČsRo a jeho 63. sezóna
V tomto zářijovém týdnu roku 1989 byla zahájena v pořadí 63. sezóna rozhlasového symfonického orchestru (SOČR). O tom, co bylo v nastávající sezóně na repertoáru, se dozvíte z rozhovoru, který redaktoru Zdeňku Tomášovi poskytl šéfdirigent SOČR Vladimír Válek.

Vladimír Válek řídí SOČR

Zemřel autor detektivek
Milovníky detektivního žánru zarmoutila zpráva o tom, že 4. září zemřel ve Švýcarsku belgický autor mnoha detektivních románů, duchovní otec slavného komisaře Maigreta, George Simenon.

Logo

Poslední festival (ve staré podobě)
Když byl začátkem září roku 1989 zahajován v pořadí 8. festival původní české rozhlasové hry Prix Bohemia, sotvakdo tušil, že je to ročník poslední. V následujících dvou letech se pak nekonal festival žádný, od roku 1992 navázal na původní tradici festival, který měl obměněný název (Prix Bohemia Rádio), jiné místo konání (na rozdíl od předchozí Plzně byl festival na čas přenesen do Poděbrad) a jiné zaměření (nešlo už veskrze jen o rozhlasovou hru, paleta žánrů a tvarů se rozšířila). Poslední plzeňský festival si připomeneme zprávou o tom, jaké akce se konaly ještě před zahájením 8. ročníku. Ve fotografii pak připomínáme pravidelný zahajovací rituál, k němuž patřilo položení věnce k hrobu Josefa Kajetána Tyla.

Festival Prix Bohemia 1989 - kladení (věnců)
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka