Čím jsme to žili

Brány se otevírají! Čím jsme to žili – 51

18. prosinec 2014

…a to nejen ta Brandenburská, jíž se týká první zvuková zpráva z 51. týdne roku 1989. Padaly hraniční překážky, stříhaly se dráty a bouraly další součásti „železné opony“, přejmenovávaly se ulice a náměstí, státníci (současní i ti budoucí) pronášeli projevy a poskytovali rozhovory. Režimy se hroutily po celé bývalé východní Evropě – zdaleka všude však ne tak sametově, jako tomu bylo u nás. Vánoce se pojednou ocitly tak trochu na vedlejší koleji.

Padla železná opona podél hranice s NSR…
… a Jiří Dienstbier, ministr zahraničí, který týden předtím stříhal dráty na rakouské hranici, oháněl se nyní nůžkami na hraničním přechodu Rozvadov-Waidhaus společně s německým ministrem zahraničí Hansem Dietrichem Gentscherem. Po mnoha letech se mohlo volně přes západní hranici!

Jiří Dienstbier - ministr zahraničí

Všude se ale ještě nejásalo…
…na jihu Evropy tekla krev. Události v Rumunsku probíhaly mnohem dramatičtěji, nežli tomu bylo ve střední Evropě, boj o svobodu zde připravil mnoho lidí o život.

Rumunská revoluce 1989

U nás se ve stejnou dobu kácely pomníky…
…a přemalovávaly názvy ulic. Jak už to tak u nás chodívá při převratech. Oficiální zpráva Rozhlasových novin uvádí v tuto chvíli tři změny místopisných názvů v Praze, později jich bylo po celé republice mnohem víc.

Dříve nám. Krasnoarmějců-nyní Jana Palacha

A opět se vylučovalo ze strany…
…a opět z té komunistické, která pořádala v tyto dny mimořádný sjezd. Tentokrát však byli vyloučeni ti, kteří ještě nedávno sami vylučovali. Anebo jim bylo aspoň pozastaveno členství. Ve zprávě Rozhlasových novin je na prvním místě mezi vyloučenými uveden Vasil Bilak. Rozpuštěny byly toho dne také Lidové milice!

Vasil Bilak

Obávám se, že se obávají poslanci…
…řekl Václav Havel 18. prosince 89 v rozhovoru pro Československý rozhlas. Bylo to v předvečer zasedání obou sněmoven Federálního shromáždění. A svoje obavy přesně definoval. Pohovořil mimo jiné také o tehdejší situaci v naší armádě.

Václav Havel v rozhlase

Ale i na Vánoce došlo…
…jakkoli se spousta účastníků všeho toho dění (a to jak aktivních, tak těch, kteří je sledovali napjatě u rozhlasu a televize) přiznala, že na přípravu Vánoc v tomto roce nezbývalo mnoho času. Zprávu o tom, co se vskutku stalo v městě Betlémě, zvěstovala – a v roce 1989 to bylo u nás poprvé – pochodeň s Betlémským světlem. Do Českých Budějovic ho přinesla 13 letá dívka z Rakouska. V následujících letech se o distribuci Betlémského světla do všemožných míst naší republiky starali mladí skauti.

Betlémské světlo v rukách skauta

Vánoční poselství…
…všemu československému lidu přišlo z Velké Británie. A pronesla je – prostřednictvím rozhlasu – ministerská předsedkyně, „železná lady“ Margaret Thatcherová.

Logo
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.