Byl jsem Mengeleho asistentem
Josef Mengele – jméno, které nahání hrůzu. V češtině nyní vyšla kniha, která zblízka popisuje tohoto nacistického netvora. Více o ní v následujícím příspěvku.
Kniha maďarského židovského lékaře Miklóse Nyiszliho „Byl jsem Mengeleho asistentem“, která poprvé vyšla roku 1946, je jedním z prvních svědectví svého druhu o fungování osvětimského koncentračního tábora, a především o pokusech, které tam na lidech prováděl Josef Mengele.
Miklós Nyiszli, narozený roku 1901, pracoval jako soudní lékař, než byl roku 1944 deportován se svou ženou a dcerou do Osvětimi. Díky své profesi byl vybrán doktorem Josefem Mengelem do týmu lékařů, kteří pro něj prováděli pitvy. Mengeleho zvrácené pokusy zvláště na trpaslících a dvojčatech měly nejen vysvětlit tyto jevy, ale též podporovat ideologii nadřazenosti germánské rasy nad ostatními rasami, zvláště tou židovskou. Nyiszli tak byl prominentním svědkem fungování celého vražedného mechanismu tábora od počátečních selekcí po spalování v krematoriích. Na konci války byl s tisíci jiných vězňů přinucen k pochodu smrti do jiných koncentračních táborů hlouběji v říši, až byl v květnu 1945 osvobozen americkou armádou. Roku 1947 vypovídal před Mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku.
Nyiszliho hrůzné vzpomínky nejsou jen jedním z mnoha svědectví o vyhlazovacích táborech 2. světové války. Svým spojením s lékařskou vědou a vědou obecně kladou mnohem závažnější otázky. Tvrdit, že Mengeleho lékařské pokusy na lidech byly neseny zvrácenou pavědou, sice není nepravda, ale zároveň to vede k alibistickému přesvědčení, že se něco podobného nemůže díky všeobecnému pokroku opakovat. Nyiszli ale ukazuje, jak lehce se exaktní vědecký přístup může vzdálit základním kritériím humanity. Vždyť jediné chvíle, kdy podle Nyiszliho mluvil doktor Mengele o lásce, byly v souvislosti s pořádáním desek s výsledky pitev.