Bohoslužba Církve československé husitské ze Sboru krále Jiřího v Poděbradech

2. březen 2014

Bohoslužba ze sboru Církve československé husitské v Poděbradech sloužená při příležitosti oslav 550. výročí mírové mise Jiřího z Poděbrad. Liturgii slouží patriarcha Tomáš Butta spolu s pražským biskupem Davidem Tonzarem.

V tomto roce ožívají Poděbrady oslavami výročí mírových snah krále Jiřího. Český král Jiří z Poděbrad (1420 - 1471) vytvořil projekt Všeobecné mírové organizace křesťanských panovníků, která měla fungovat na principu národní svrchovanosti států, zásady nevměšování se a řešení sporů před mezinárodním soudním tribunálem. Evropa se tak měla sjednotit v boji proti Turkům a upevnit trvalý mír na svém území. Mírová mise po evropských dvorech se „Smlouvou o nastolení míru v celém křesťanstvu“ však byla neúspěšná a myšlenka vytvoření středověkého „společenství národů“ nakonec nenašla pochopení.

Výsledkem bylo pouze uzavření přátelské a spojenecké smlouvy mezi Českým a Francouzským královstvím v Dieppe 18. července 1464. Tato vzácná listina, která je Národní kulturní památkou, byla vystavena v Polabském muzeu v Poděbradech v neděli 2. března od 8:00 – 17:00 hodin.

Spustit audio