Autodafé – Evropa, Židé a antisemitismus

12. srpen 2012

Výbušná situace na Blízkém východě je předmětem nesčetných komentářů, studií a rozborů. S jedním z nejpronikavějších se mohou nyní seznámit i čeští čtenáři v překladu knihy italského politického analytika Emanuela Ottolenghiho „Autodafé“ s podtitulem „Evropa, Židé a antisemitismus“.

„Poraženecká Evropa vytvořila ´židovsky korektní´ dogma, podle něhož Židé, kteří odmítají sionismus, jsou správnými Židy,“ píše ve své knize Emanuel Ottolenghi, význačný politolog se zkušeností z prestižních institucí v Evropě a ve Spojených státech.

„Židé, kteří se odklánějí od Izraele, jsou správnými Židy. Židé, kteří odmítají zpochybňovat oprávněnost sionismu a legitimitu Izraele, nepovažují ho za kvintesenci zla a nezavrhují ho jako hnutí zásadního významu pro svou moderní identitu, jsou špatnými Židy“.

V předmluvě knihy, z níž citace pocházejí, Emanuele Ottolenghi dále dokládá, že v daném případě se jedná o novou verzi protižidovských předsudků. Nenávist vůči Izraeli je, jak rovněž praví, „oporou ideologie nenávisti, násilí a smrti, která je hořlavinou živící islámský terorismus a nakonec se stala hlavním pojítkem identit všech skupin extremismů, islamistického, pravicového, levicového, nacionalistického, ekologického i antiglobalistického“.

Dosti však citací, zůstaňme u obecnějších východisek knihy. Většina lidí by řekla, že problém antisemitismu skončil s druhou světovou válkou. Ottolenghi své čtenáře přesvědčuje o opaku. Antisemitské předsudky, existující v Evropě po staletí, trvají dodnes. Jen se inovovaly, přizpůsobily.

Emanuele Ottolenghi se nezabývá staletou historií antisemitského předsudku, ale jen jeho posledními fázemi, tedy obdobím od vzniku Státu Izrael do roku 2006, s důrazem na poslední období.

Na základě statistických údajů získaných při průzkumech veřejného mínění, příkladů antisemitského násilí či nejnovějších publikací, článků a karikatur dokazuje nejen přetrvávání předsudků, ale i jejich souvislost s nejnovějšími událostmi na Blízkém východě.

Nejde však jen o předložení příkladů antisemitismu posledních let. Ottolenghi analyzuje jeho příčiny, nachází spojitosti s událostmi izraelsko–arabského konfliktu.

V českých poměrech se jedná o ojedinělé dílo, které nabízí vhled do dané problematiky z perspektivy, jež u nás není obvyklá.

autor: Leo Pavlát