Asterix a Vikingové

30. říjen 2006

Geniální vojevůdce a stratég Julius Caesar si, jak všichni dobře víme, okolo roku 52 před naším letopočtem podrobil celou Galii. Skoro celou - až na jednu malou vesničku, v níž žijí naši staří známí Asterix a Obelix. Právě sledují probíhající vesnickou rvačku a ještě netuší, že se na mrazivém severu daly dohromady síly, které jim připraví další dobrodružství.

Malá vesnička na okraji Galie si žije poklidným životem, jak už to tak v malých vesničkách bývá. Místní kolorit se vyznačuje pravidelnými bitkami s následným usmiřováním u ohně, hony na kance, otesáváním menhirů a v neposlední řadě i oblíbenými nájezdy na sousední pevnost Římanů. Poklidný život Galů však ze zaběhnuté dráhy vykolejí příjezd náčelníkova synovce Zničehonixe, který přicestoval až z daleké Paricie. Poněkud zženštilý Zničehonix byl svěřen strýci, aby se pod vedením jeho nejlepších válečníků proměnil v bijce na slovo vzatého. Kdo jiný by se měl o tento nelehký úkol postarat než Asterix s Obelixem. Zničehonixe neděsí nic tolik jako představa, že by se měl stát zuřivým válečníkem, založením je pacifista, chováním floutek a jeho doménou jsou víno, ženy a zpěv. Navíc je srab, bojí se tmy, bojí se Římanů, bojí se bolesti, násilí a spousty dalších věcí.

Kdesi na Islandu se vikingské hordy chystají na další ze svých krvelačných nájezdů. Kromě obvyklého pálení a drancování musí ale obstarat někoho, kdo je naučí se bát. Vikingové jsou totiž přesvědčeni, že strach dává člověku křídla, a který člověk nikdy v životě nezatoužil po létání? Pár dnů po vyplutí Vikingové zjistí, že se na palubu drakaru v přestrojení vloudila náčelníkova nebojácná dcera Abba. Jak už to tak bývá, oním zbabělcem, kterého Vikingové odchytí, aby je naučil se bát, je Zničehonix. Zničehonix s Abbou na dlouhé plavbě na sever zjistí, že si nejsou lhostejní a na mrazivém severu také celý příběh vygraduje.

Asterix a Vikingové

Mezi komiksovými seriály, které spatřily světlo světa na evropském kontinentu, bychom těžko hledali větší klasiku, než jsou veselé příběhy nesourodé dvojice Galů Asterixe a Obelixe. Myšlenka na převedení komiksu do animované podoby se pak nabízí. Asterix a Vikingové svým příběhem vychází z klasické sešitové řady Asterixových dobrodružství a za předlohu si bere díl "Asterix a Normané", který scenáristé modernizovali, přidali tam vtipné odkazy na současnost a přidali také lovestory mezi Zničehonixem a Abbou. Bohužel si nemyslím, že by ta modernizace znamenala změnu k lepšímu. V jednotlivých vtipných scénkách by to ani tak nevadilo, zasmál jsem se v souvislosti s odkazy na moderní komunikaci (Zničehonix má poštovního holuba jménem SMS), švédský nábytek (v souvislosti s Vikingy) a samozřejmě mě také trklo jméno dcery náčelníka Vikingů. Přidaná lovestory a vztahy mezi hlavními hrdiny už ovšem trochu sráží obvyklou svěžest a břit francouzského humoru a celý příběh přibližují spíše hollywoodskému klišé: hlavní hrdina projde vývojem a musí překonat vlastní strach, aby zachránil dámu svého srdce a sebedůvěru. Uvědomí si, že v tom spočívá pravá odvaha a zároveň dospěje i ke skutečným hodnotám, jako je přátelství slušnost a čest. Tímto nasměřováním je ovšem logicky oslabená role obou známých figurek Asterixe a Obelixe, kteří namísto hybatelů děje působí jako dva mentoři a také vtipu jim ubylo, což mě mrzí asi nejvíc.

Asterix a Vikingové

Technicky je ovšem film Asterix a Vikingové skvěle odvedená práce, kreslené postavičky mají věrnou mimiku, která odráží jejich pocity i beze slov, prostředí jsou atraktivní barevná, ponurá i veselá, podle potřeby a atmosféru doplňuje skvěle komponovaná hudba. Příběh je každopádně poměrně vyvážený s poctivým podílem akce, která k závěru utěšeně graduje.

Asterix a Vikingové

Asterix a Vikingové je příjemný animovaný film, u něhož se budete dobře bavit a žasnout nad brilantní prací animátorů. Kdybych neznal starší animované příhody malého a velkého Gala, asi bych ho hodnotil ještě mnohem lépe. Takhle však trochu nostalgicky vzpomínám na jejich humor a ztřeštěnost.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), SPI

Asterix a Vikingové (Astérix et les Vikings), Francie/Dánsko 2006

Režie: Stefan Fjeldmark, scénář: Stefan Fjeldmark, Jean-Luc Goossens, dialogy: Philip LaZebnik, komiks: René Goscinny, Albert Uderzo, hudba: Claus Lynge

Hrají: Pavel Trávníček (Asterix), Ota Jirák (Obelix), Abba (Lucie Vondráčková), Zničehonix (Filip Schwarz), Věstihlav (Jiří Prager), Olaf (Daniel Dítě)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu