Adidas

14. květen 2015

Jak vznikl název přední světové firmy vyrábějící sportovní oblečení, obuv a potřeby?

Chceme-li pátrat po původu značky Adidas, musíme se vydat na malý výlet – do bavorského Norimberku a pak ještě pár kilometrů dál na severozápad, do městečka Herzogenaurach. Tam se na počátku 20. století narodili bratři Rudolf a Adolf Dasslerovi.

Adolf, přezdívaný Adi, se narodil 3. listopadu 1900. Vyučil se pekařem. Když se vrátil z první světové války, splnil si svůj chlapecký sen: doma na koleně z kusu plátna vyrobil první pár sportovní obuvi a později si v matčině prádelně otevřel svou vlastní dílničku.

V roce 1920 převzal otcův obuvnický podnik a naplno se pustil do výroby. Čtyři roky nato se do rodinného podniku zapojil i Adolfův starší bratr Rudolf a Továrna na boty Bratří Dasslerů (Gebrüder Dassler Schuhfabrik) vzápětí uvedla na trh první fotbalové kopačky a běžecké tretry. S pětadvaceti zaměstnanci vyráběli sto párů bot denně!

Olympijský úspěch

03680129.jpeg

Boty od bratrů Dasslerových si poprvé obuli závodníci na Olympijských hrách v Amsterdamu v roce 1928. Na olympiádě v Berlíně o osm let později v nich americký sprinter Jesse Owens vyhrál čtyři zlaté medaile. Slavná éra byla ale brzy přerušena druhou světovou válkou.

A zrodila se Puma

Možná to byla právě povinnost vyrábět obuv pro Wehrmacht a nutnost vstoupit do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), co bratry názorově rozdělilo. (Rudolf Dassler se po válce dokonce ocitl ve vězení.) Stali se z nich nepřátelé na život a na smrt.

Adolf si nechal zaregistrovat vlastní značku Adidas, Rudolf založil firmu Puma. A tak si bratři Dasslerové otevřeli v rodném městě Herzogenaurachu dvě samostatné továrny. Každá z nich leží na opačném břehu řeky Aurach. Stali se z nich konkurenti, a to firmám Adidas a Puma, které tu po sobě zanechali, vydrželo dodnes.

autoři: Jitka Škápíková , Dan Moravec
Spustit audio