Život „tatíčka“ národa
Volby prezidenta (1934, 1980)
V květnu roku 1934 se konala v pořadí čtvrtá volba prezidenta Československa. Přestože už značně nemocen, vstoupil do ní znovu dosavadní prezident a zakladatel naší novodobé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Schůzi obou komor Národního shromáždění vedl předseda poslanecké sněmovny František Staněk.
Jediným protikandidátem prezidenta Masaryka byl předseda komunistů, poslanec Klement Gottwald. Ten při následné volbě obdržel pouze 38 hlasů, na rozdíl od 327 hlasů, které se vyjádřily pro Tomáše Garrigua Masaryka. Volby se zdrželo 53 poslanců z řad luďáků, Maďarů, části Národních demokratů a Stříbrného fašistické ligy.
Po ukončení volby mohl předseda poslanecké sněmovny František Staněk vyhlásit vítěze a vyzvat prezidenta Masaryka, aby pronesl slavnostní slib. Jak uslyšíme, Masaryk byl v té době už poměrně těžce nemocný. Mozková mrtvice, kterou prodělal asi měsíc před volbou, jeho projev a paměť značně poznamenala.
Svůj prezidentský mandát, v pořadí už čtvrtý, však Masaryk nedokončil. Ze zdravotních důvodů se musel funkce vzdát v prosinci roku 1935.
22. květen – avšak o 46 let později, tedy v roce 1980 – se stal dnem další volby prezidenta. Tentokrát do ní vstupoval ovšem kandidát jediný. Svůj prezidentský mandát, který získal poprvé v roce 1975, v této volbě obhajoval Gustáv Husák.
O výsledku volby nebylo mnoho pochybností. Proto již předem vyjadřovali mnohé známé osobnosti své potěšení. Pohovořila tehdy například slavná atletka, koulařka Helena Fibingerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.