Záslužné blogování

3. červenec 2009

Projekt Odhalení pomáhá v Africe a snaží se z afrického kontinentu přinášet informace, které by lépe přiblížily velmi obtížné a svízelné podmínky, v kterých bojují tamní ochránci přírody proti stále postupujícímu tlaku na tropický prales a jeho obyvatele.

Neradi bychom ovšem, aby příznivci projektu nabyli dojmu, že pro africké a vůbec mezinárodní aktivity zapomínáme na své kořeny. Omezujeme-li obsah na webových stranách na zprávy a činnosti, jež se k výše zmíněným snahám váží, konáme tak s klidným svědomím. Jsou tu přece gorilí blogy, které se staly zdrojem další spousty kvalitního obsahu! Nejen, že plně nahradily původní zprávy z pražského pavilonu, ale dávno přinášejí mnohem a mnohem víc. Kdo tam ještě nezabrousil, najde-li se vůbec někdo takový, nechť si rychle doplní tuhle zásadní neznalost. Gorilí blogy lze jen doporučit.

V lednu letošního roku jste získali nový nástroj, který vám umožňuje snadno a rychle zaznamenávat dění v pavilonu. Od té doby zůstáváme doslova ohromeni. K dnešnímu datu čítá počet natočených videí neuvěřitelných 641 záznamů. Zábavných, velmi zajímavých, překvapujících. Možností, které tento nástroj poskytuje, jste využili měrou vrchovatou. To je úžasná věc. Od té doby víme o dění v pavilonu doslova vše. Vaše každodenní práce napomáhá poznat život pražské gorilí rodiny a vývoj vztahů jejích členů do sebemenších detailů.

A vaše zprávy nepřicházejí jen z pražské zoo. Vpravdě profesionální reportáže informují čtenáře blogů o dění v dalších zoologických zahradách po celém světě, seznamují s posledními primatologickými poznatky, informují o záchranářských projektech a pronikají na pole dalších ohrožených druhů, nejen těch lidoopích. Na gorilích blogách najdete již přes stovku takových příspěvků.

Díky nadšené a fundované práci mnohých blogerů si projekt Odhalení stále udržuje vysokou úroveň a rozhodně může ponechat bez povšimnutí hlasy, které se tu a tam ozvou a nazývají naše společné snažení voyerismem nebo dokonce pomateností. Na počátku stála originální myšlenka a možná nekomplikovaná snaha především pobavit. A pečlivá a zaujatá týmová práce - dovolím si říci, že ta doprovází projekt neustále. Jeho postupný rozvoj a stále rozsáhlejší záběr ukazuje, že i po letech je projektem živoucím a přínosným a že jeho existence je opodstatněná.

Tak tedy sláva gorilímu blogování!

autor: Zuzana Šmejkalová
Spustit audio
Projekt Odhalení