Za kovovou znělostí hlasu Jiřího Adamíry

13. duben 2012

V pestré paletě hlasů, které uchovává archiv Českého rozhlasu, je velké množství těch, které můžeme bez váhání označit jako nezaměnitelné. Patří mezi ně bezpochyby i hlas vynikající herecké osobnosti Jiřího Adamíry.

Svým nízko položeným hlasem, v jehož někdy až temné znělosti slýchali recenzenti jakousi kovovou pevnost, byl předurčen – mimo jiné – pro úlohy vladařů, osobností autoritativních, mnohdy přímo pro krále. Krále Václava IV. ztělesnil v inscenaci stejnojmenné hry Arnošta Dvořáka, kterou v roce 1968 natočil režisér Petr Adler.

0:00
/
0:00

Na rozdíl od temperamentu českého krále Václava IV. byl anglický král Richard III. ze slavné Shakespearovy hry obdařen především fyzickým hendikepem, který krále posléze přivádí ke zrůdným činům. Poslechněme si v další zvukové ukázce, jak tyto vlastnosti vtělil do postavy Richarda III. Jiří Adamíra ve vstupním monologu. Adaptaci Shakespearovy hry natočil v roce 1964 Josef Červinka.

J.Adamíra-s J.Adamovou-natáčení RichardaIII.-1964
0:00
/
0:00

Nejvlastnější hereckou doménou Jiřího Adamíry byly postavy intelektuálů, lidí zaujatých svou myšlenkou, snažících se prosadit svůj názor silou argumentů, tvrdošíjně hájících svou pravdu. Z tohoto rodu je také postava Alexandra Flemminga z původní rozhlasové hry Oldřicha Daňka Dialog s doprovodem děl. V roce 1967 ji natočil Ludvík Pompe, který po bok Jiřího Adamíry obsadil do úlohy generála Zdeňka Štěpánka.

J.Adamíra-s J.Větrovcem-natáčení RichardaIII.

Jiří Adamíra se narodil 2. dubna 1926 v Dobrovicích na Mladoboleslavsku. Vystudoval gymnázium ve Vršovicích a průmyslovku na Smíchově, ale pak se vrhl – aniž k tomu měl nějakou odbornou průpravu – na divadelní kariéru. Ještě v dobách studií byl členem Divadla mladých pionýrů (1945 až 1946), později přešel do zlínského Divadla pracujících (1946 – 1950), v letech 1950-52 absolvoval vojnu, pak nastoupil do Státního divadla v Ostravě (1952 – 1960) a odtud do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého v Praze na Smíchově (1962 – 1990). Na závěr svého života – zemřel 14. 8. 1993 – přešel do Národního divadla.

J.Adamíra-s J.Jiráskovou při natáčení

V rozhlase natočil velké množství vynikajících rolí. Uvedli jsme si v úryvcích dosud pouze tři. Čtvrtá je pak výňatkem z poslední úlohy, kterou Jiří Adamíra před rozhlasovým mikrofonem stvořil. Jde o roli Maurice Castla, příslušníka britské Tajné zpravodajské služby, který pracuje pro ruskou špionáž. Dramatizace byla natočena podle románu Grahama Greena Lidský faktor a její poslední, osmá část, z jejíhož závěru ukázka pochází, byla dokončena v červnu 1993. Jiří Adamíra zemřel 14. srpna téhož roku.
Úlohu Castlovy ženy Sáry, s níž se hrdina v závěru hry loučí, hrála tehdy Hana Maciuchová, která, jak většina ctitelů hereckého umění Jiřího Adamíry ví, byla hercovou životní partnerkou.

02605356.jpeg
0:00
/
0:00
Spustit audio