Výstava „Spojeni křížem“ ukazuje pašijový příběh v umění všech dob
„Spojeni křížem“, to je název výstavy, kterou můžete navštívit v olomouckém Muzeu moderního umění. Výstava ukazuje zobrazení příběhu Krista a jeho pašijí od nejstarších projevů až po současnost. Jsou na ní k vidění díla ze sbírek Městských muzeí v německé Žitavě a sběratele Wolfganga Sterlinga. Na výstavě nechybí obrazy a sochy i od velmi výjimečných a slavných výtvarníků.
Pokud vás zajímá, jak Kristův příběh a jeho poselství ztvárnili různí umělci, v olomouckém Muzeu moderního umění jste na správném místě. Na výstavě si můžete prohlédnout na 200 děl, soch, obrazů a kreseb, která vznikla napříč staletími, říká kurátor Ondřej Jakubec.
„Je tu nádherný obraz Marie s dítětem od Lucase Cranacha staršího i mladšího. Větší část zaujímá sbírka Wolfganga Sterlinga. Z těch starších období můžeme zmínit jména Michaela Wolgemuta, jeho žáka Albrechta Dürera, Lucase z Leidenu, významných grafiků 16. století. A kdybychom zabrousili do století 20., 21., tak určitě jsou tu známá jména jako Marc Chagall, Oscar Kokoschka, Georges Rouault, expresionisté Otto Freundlich nebo Schmidt Rottluff.“
Na výstavě mě zaujala také jedna skutečně velká a krásná kniha.
“Je to kniha typu graduálů, která obsahuje zpěvy zpívané při bohoslužbách. A je to skutečně monumentální kniha, která váží asi 25 kg, má na výšku asi 60 cm. A skutečně nejméně dva lidé s ní musí vždycky manipulovat. Má nádhernou vnitřní malířskou výzdobu a velmi dobře ukazuje sepětí Žitavy a Horní Lužice s českými zeměmi. To je v podstatě i smysl této výstavy, ukázat na to, že Horní Lužice, kdysi součást zemí Koruny české, je neoddělitelně kulturně historicky spojena s českými zeměmi a právě tento velký graduál vznikl v pražských dílnách patrně pro jedno žitavské náboženské bratrstvo.”
V Olomouci také můžete vidět, jak umělci od renesance po současnost řeší téma utrpení, oběti a naděje.
“Osobně se domnívám, že to téma kříže je jak na této výstavě tak obecně prezentováno ve dvou polohách. Já si to tak provizorně nazývám ‘kříž v čase’ a ‘kříž mimo čas’. Tím termínem ‘v čase’ míním to vyprávěcí pojetí, kdy se ukazují příběhy Kristova utrpení, smrti, jeho života, života jeho blízkých, které má za cíl především sdělit určité informace věřícím, poučovat je o těch náboženských skutečnostech. A tím termínem ‘kříž mimo čas’ vnímám právě určité vytržení toho symbolu kříže a té ideji utrpení, vzkříšení a naděje z těchto vyprávěcích souvislostí, kdy především v určitém meditativním a transcendentálním pólu i třeba staré umění, ale třeba i abstraktní umění moderní, dokáže velmi emotivně za minima výrazových prostředků naznačit tyto souvislosti.”
Výstava potrvá do 12. února.
Výstava „Spojeni křížem“ ukazuje pašijový příběh v umění všech dob