Výročí 17. listopadu
K svátku svobody a demokracie připravily stanice Českého rozhlasu pestrou programovou nabídku s rozhovory, reportážemi, dokumenty a rozhlasovými hrami.
Radiožurnál vás během 7hodinového vysílání od 15:00 přenese v čase do Československa na podzim 1989. Martin Veselovský a Jan Pokorný ve studiu přímo na Národní třídě přivítají řadu hostů. Bude mezi nimi autor ceněné knihy Labyrintem revoluce, historik Jiří Suk, aktéři listopadových událostí Michael Kocáb a Michal Horáček nebo studentský vůdce a člen parlamentní vyšetřovací komise k zásahu Václav Bartuška.
Hosty Zity Senkové ve speciálním vydání pořadu Jak to vidí od 9:00 budou socioložka Paulína Tabery, ekonomická analytička Jana Klímová a politolog Petr Just.
V 17:11 se české veřejnoprávní i soukromé stanice na chvíli propojí a společně odvysílají píseň Modlitba pro Martu v živém podání Bereniky Kohoutové.
Sametové vysílání připravila stanice Vltava. Sváteční den otevře v 8:00 ohlédnutím za listopadovými událostmi roku 1989 v českých divadlech. V Dopolední četbě zazní vzpomínky jedné z hlavních postav revoluce, Petra Pitharta. V titulní roli odpolední sváteční hry Milana Uhdeho z roku 1966 Výběrčí uslyšíme Rudolfa Hrušínského. Radiodokument nabídne pořad Jana Hergeta o disidentce a chartistce Vlastě Chramostové.
Český rozhlas Plus odvysílá od 22:00 záznam z udílení cen Paměti národa. Mezi laureáty jsou letos Pavel Eli Vago, Myroslav Marynovyč, Anna Šestáková, Marie Henzlová a Marie Susedková. Jedno speciální ocenění poputuje i na Ukrajinu.
Nejnovější články
-
Pro něco stojí za to trpět. „In Memoriam Jan Patočka“, skladba od Martina Hyblera
Kompozice od Martina Hyblera je inspirovaná odkazem našeho předního filosofa pravdy, morálky a hledání vyššího smyslu lidské existence.
-
17. listopad. Mezinárodní den studentstva a zároveň Den boje za svobodu a demokracii
Není mnoho svátků, kdy si připomínáme hned dvě výročí. Jde o výročí 17. listopadu, který je jednak Mezinárodním dnem studentstva a jednak Dnem boje za svobodu a demokracii.
-
Kdo to vzdal, ten je poraženej. Jak jsme si představovali budoucnost v listopadu 1989?
Chtěli jsme svobodně mluvit a cestovat. Starosti ani radosti dneška jsme si neuměli představit: mobilní telefony, sociální sítě a obavy z toho, co přijde.
-
Před 33 lety se v Ostravě poprvé demonstrovalo proti tehdejšímu zásahu na demonstraci v Praze
V Ostravě se reakce na potlačení studentské demontrace v Praze projevily později. První protestní shromáždění zaznamenali kronikáři 20. listopadu. Tedy přesně před 33 lety.
-
Co je však největší? Ta lidská svoboda!, zpíval Jaroslav Hutka v roce 89. Poslechněte si jeho Osudy
Rozhlasové vzpomínání folkového hudebníka, skladatele a písničkáře, který je pro mnohé z nás jedním ze symbolů pádu komunistického režimu v Československu.
-
Devětaosmdesátý. Vzpomínání a přemýšlení Petra Pitharta
Poslechněte si úryvky ze vzpomínkové knihy českého politika a esejisty v autorské interpretaci.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »