Výročí 17. listopadu

K svátku svobody a demokracie připravily stanice Českého rozhlasu pestrou programovou nabídku s rozhovory, reportážemi, dokumenty a rozhlasovými hrami.

Radiožurnál sleduje po celý den dění na památných místech v Praze i v regionech. Hostem Lucie Výborné bude dělnický aktér sametové revoluce a polistopadový politik Petr Miller, v odpoledních Dvaceti minutách promluví jeden ze studentských vůdců Šimon Pánek.

Plus uvede v přímém přenosu z Národního divadla udělování Cen Paměti národa lidem, kteří odvážně čelili nacistické nebo komunistické totalitě, v řadě případů oběma. Během dne nabídne také rozhovor se spisovatelem Pavlem Kosatíkem, dokumenty Davida Hertla a Pavla Hlavatého a portrét jednoho z prvních mluvčích Charty 77, filozofa Jana Patočky.

V 17:11 se Radiožurnál a Plus na chvíli propojí s Rádiem Junior. Společně odvysílají píseň Modlitba pro Martu.

Na Dvojce si poslechněte četbu z románu Aleny Mornštajnové Listopád, hru Sametová noc nebo sváteční Příběhy z kalendáře. Ve speciálním vydání pořadu Jak to vidí budou hosty Zity Senkové v kavárně Slavia politoložka Vladimíra Dvořáková, socioložka Paulína Tabery, filozof Václav Bělohradský a pomocný biskup pražský Václav Malý.

Vltava přinese pásmo Listopad v literatuře, dále rozhlasovou úpravu scénáře slavného trezorového filmu Ucho, v pořadu Jazz & Freedom budou debatovat bývalý politický vězeň Vladimír Kouřil, historik Petr Koura a hudebník Ondřej Konrád. V přímém přenosu z pražského Rudolfina uslyšíte Koncert pro svobodu a demokracii – Česká filharmonie zahraje skladby Sergeje Rachmaninova, Leoše Janáčka a Witolda Lutosławského.

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva připomene také Radio Wave, mj. rozhovorem se sociologem Ondřejem Císařem o tom, jak silně dnešní mladá generace cítí potřebu občansky a politicky se angažovat. V jiném rozhovoru se mladé Bělorusky Daryi zeptá, jak se jako studentka podílela na budování občanské společnosti v nedemokratickém režimu a jak hlasitě přispívá hlas běloruských studentů k aktivitám opozice.

Také stanice klasické hudby D-dur věnuje velkou část večera hudbě, která připomene zlomový rok 1989. Na úvod to bude záznam legendárního koncertu Berlínských filharmoniků z 12. listopadu 1989, jen několik dnů po prolomení Berlínské zdi – první německý orchestr se tehdy rozhodl uvést mimořádný koncert a vstupenkou na něj byl občanský průkaz bývalé Německé demokratické republiky.

Nejnovější články

Stránky

Více o pořadech k 17. listopadu