Výročí 17. listopadu
K svátku svobody a demokracie připravily stanice Českého rozhlasu pestrou programovou nabídku s rozhovory, reportážemi, dokumenty a rozhlasovými hrami.
Radiožurnál sleduje po celý den dění na památných místech v Praze i v regionech. Hostem Lucie Výborné bude dělnický aktér sametové revoluce a polistopadový politik Petr Miller, v odpoledních Dvaceti minutách promluví jeden ze studentských vůdců Šimon Pánek.
Plus uvede v přímém přenosu z Národního divadla udělování Cen Paměti národa lidem, kteří odvážně čelili nacistické nebo komunistické totalitě, v řadě případů oběma. Během dne nabídne také rozhovor se spisovatelem Pavlem Kosatíkem, dokumenty Davida Hertla a Pavla Hlavatého a portrét jednoho z prvních mluvčích Charty 77, filozofa Jana Patočky.
V 17:11 se Radiožurnál a Plus na chvíli propojí s Rádiem Junior. Společně odvysílají píseň Modlitba pro Martu.
Na Dvojce si poslechněte četbu z románu Aleny Mornštajnové Listopád, hru Sametová noc nebo sváteční Příběhy z kalendáře. Ve speciálním vydání pořadu Jak to vidí budou hosty Zity Senkové v kavárně Slavia politoložka Vladimíra Dvořáková, socioložka Paulína Tabery, filozof Václav Bělohradský a pomocný biskup pražský Václav Malý.
Vltava přinese pásmo Listopad v literatuře, dále rozhlasovou úpravu scénáře slavného trezorového filmu Ucho, v pořadu Jazz & Freedom budou debatovat bývalý politický vězeň Vladimír Kouřil, historik Petr Koura a hudebník Ondřej Konrád. V přímém přenosu z pražského Rudolfina uslyšíte Koncert pro svobodu a demokracii – Česká filharmonie zahraje skladby Sergeje Rachmaninova, Leoše Janáčka a Witolda Lutosławského.
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva připomene také Radio Wave, mj. rozhovorem se sociologem Ondřejem Císařem o tom, jak silně dnešní mladá generace cítí potřebu občansky a politicky se angažovat. V jiném rozhovoru se mladé Bělorusky Daryi zeptá, jak se jako studentka podílela na budování občanské společnosti v nedemokratickém režimu a jak hlasitě přispívá hlas běloruských studentů k aktivitám opozice.
Také stanice klasické hudby D-dur věnuje velkou část večera hudbě, která připomene zlomový rok 1989. Na úvod to bude záznam legendárního koncertu Berlínských filharmoniků z 12. listopadu 1989, jen několik dnů po prolomení Berlínské zdi – první německý orchestr se tehdy rozhodl uvést mimořádný koncert a vstupenkou na něj byl občanský průkaz bývalé Německé demokratické republiky.
Nejnovější články
-
Legenda František Peterka: Vzpomínky z rozhlasového archivu
Nejen na Krakonoše z Krkonošských pohádkách, hereckého manžela Ivy Janžurové Karla Bartáčka, či trenéra juda ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje vzpomínáme v Seriálu týdne.
-
Dny po 17. listopadu 1989 byly především plné obav, strachu a nejistoty
Vzpomínkové shromáždění studentů k uctění památky zavražděného studenta Jana Opletala v roce 1939, přerostlo 17. listopadu 1989 v cosi velkého.
-
Listopad ’89 pod Ještědem: Divadlo a studenti, radnice v trikolóře, multikára i koncert Karla Kryla
Před 32 lety se do naší země vrátila demokracie. 17. listopadu 1989 po událostech na Národní třídě se lámaly ledy nejen v Praze, ale i na Liberecku.
-
Lidé vidí jen to, že svoboda druhých omezuje tu jejich svobodu, uvažuje investor Dobrovský
Je společnost nejen v Česku svobodnější, než tomu bylo před třiceti lety, nebo naopak o své svobody přicházíme? A pokud je svobody méně, vadí nám to?
-
Druhý týden „revoluce“ aneb On se toho nebál ani soudruh Gottwald
Pamětníci událostí v listopadu 1989 se shodují, že nebýt brutálního potlačení studentské demonstrace 17. listopadu, nedaly by se věci do pohybu.
-
17. listopad 1989 – hodina mezi psem a vlkem
Konec roku 1989: v Polsku nastupuje vláda solidaritního premiéra Mazowieckého, v Maďarsku se transformuje tamní komunistická strana a stříhají se dráty na Západ.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »