Výprava za gorilami

16. červen 2006

Jak to vypadá v pralese? Co gorily jedí a kde spí? Tak takové otázky si asi klade mnoho z nás. Ani já jsem nebyla výjimkou. Díky výpravě do Kamerunu jsem mohla na vlastní kůži několik dní strávit uprostřed rezervace Dja a poznat "pravý domov" goril nížinných.

Rezervace Dja patří mezi největší, nejlépe chráněné a nejzachovalejší deštné lesy v Africe. Pro výzkumné účely zde byl v roce 2002 založen kemp Mala Belgique, kam jezdí odborníci z celého světa. Pět hodin chůze přes bažiny a skrze zarostlé křoviny, podlézání a přecházení kmenů stromů, tak takovou cestu musí absolvovat každý, kdo se chce do kempu dostat a sledovat gorily, šimpanze a další živočichy v jejich přirozených podmínkách.

Není vůbec jednoduché zvířata v rezervaci spatřit. Na území 40 km2 se nárazově pohybují pouze tři až čtyři skupiny goril. Největší z nich má přes dvacet jedinců a nejmenší něco kolem deseti. Je tedy třeba strávit v kempu několik týdnů a my jsme měli jen několik dní...

Pátrání jsme zahájili brzy ráno. Abychom zvýšili naše šance na zahlédnutí goril, vypravili jsme se do pralesa v doprovodu biologa Stephana Djoufacka a čtyř místních stopařů. Doufali jsme, že zaslechneme hlasité zvuky, které vydávají stříbrohřbetí gorilí samci zpravidla po ránu. Podle nich bychom mohli skupinu lehce vyhledat a následovat. Bohužel, nic jsme neslyšeli...

Stopaři dokáží také určit pohyb skupiny podle zbytků potravy nebo podle hnízd, která si gorily staví každý večer z rostlin s tvrdými listy. V tomto případě jsme měli větší štěstí - jedno takové místo jsme našli. Stephan určil směr, kudy skupina před několika hodinami šla, a my jsem se s novou nadějí vydali hledat dál. Ani tentokrát jsme ale nebyli úspěšní a po několikahodinovém prosekávání se pralesem jsme vyčerpaně usedli na zem.

Stephan viděl zklamání v našich očích, a proto navrhl ještě jednu možnost, jak přivolat gorily: "Jeden ze stopařu se je pokusí přivábit zvláštním zvukem." Zprvu jsme o této variantě pochybovali, ale nakonec v nás zvítězila zvědavost a na "šamanský" experiment jsme přistoupili. Napjatě jsme pozorovali dění kolem. Prales však zůstával i nadále klidný a bez jakýchkoliv známek jiného života.

Gorily ve volné přírodě jsme bohužel nezahlédli, ale pokud se chcete alespoň na chvilku podívat do afrického deštného pralesa, pusťte si náš týdeník Odhalení.

autor: Jana Jirátová
Spustit audio
Projekt Odhalení