Výchova bez hranic a autorit může být pro dítě dokonce nebezpečná. Pak se snadno rozvine úzkost, shodují se terapeutka i psycholog

6. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Může tzv. volná výchova dítěte za jeho možnou budoucí agresivitu? | Foto: Shutterstock

Přehrát celý seriál (2 z 2 dílů)

1. díl: Magazín Vertikály o papeži Janu Pavlu II.

2. díl: Proč je výchova bez hranic škodlivá? Poslechněte si víc

Může tzv. volná výchova dítěte za jeho možnou budoucí agresivitu? „Každá výchova nebo její styl má svá pro i proti. Hranice poskytují dítěti bezpečí, ale když zažívá, jak tomu říkáme, bezhraniční výchovu, je to pro něj vlastně i nebezpečné,“ odpovídá Anna Stodolová, terapeutka projektu Stop násilí Diakonie Českobratrské církve evangelické.

Čtěte také

„Pak se totiž mohou u dítěte rozvíjet opravdu velké úzkosti. Takže hranice a autorita vlastně také znamenají bezpečí,“ dodává terapeutka v debatě Vertikály.

Psycholog a koordinátor posttraumatického intervenčního týmu Policie ČR Štěpán Vymětal s názorem souhlasí. A přidává: „Možná je to problém samotných rodičů, respektive, do jaké míry jsou si v současné době sami jistí, nebo nejistí.“

Zakázat mobily rodičům?

„Doba je velmi rychlá, věci se mění a musíme se rychleji přizpůsobovat. Takže nejde jen o styl výchovy, ale celkový tlak, jaký společnost vyvíjí na rodiče. Je tak vidět růst frustraci a nejistoty, což samozřejmě může souviset s tím, že musíme čelit mnoha krizím, které se různě překrývají,“ dodává psycholog.

Čtěte také

„Je tak velmi těžké odolávat, držet si hranice a určité normy. A třeba to všechno pak vymezovat i dětem, a to například i v jejich pohybu na sociálních sítích a internetu,“ přidává psycholog s tím, ať si každý sám sáhne do svědomí, jak zvládne odolávat svodům sítí a mobilů.

„Nedávno jsem byla na konferenci dětské sekce psychoanalytické psychoterapie. A zasmáli jsme se názoru, že by možná bylo fajn zakázat mobily rodičům, ne dětem,“ uzavírá terapeutka Anna Stodolová.

Celou debatu Vertikály si poslechněte v audiozáznamu, ptá se Eva Hůlková.

V první části pořadu ještě uslyšíte:

  • Před 20 lety skončil smrtí Jana Pavla II. jeden z nejdelších pontifikátů v dějinách. Jak ho s odstupem času hodnotí historik Martin Vaňáč?
  • A zaposlouchat se můžete i do rozhovoru s Petrou Dvořákovou, autorkou nového románu Návrat, který vypráví příběh mladé jeptišky.

Magazín Vertikály moderuje Naděžda Hávová.

autoři: Eva Hůlková , lup

Mohlo by vás zajímat