Kdoví, jestli smrt papeže Františka o Velikonocích není naznačením z druhé strany. A že si Bůh volí ty obzvlášť milované, uvažuje kněz Halík
„Když zemřel papež František, neměl jsem vůbec čas to emocionálně zpracovat, protože mi volalo mnoho novinářů,“ vzpomíná na Velikonoční pondělí katolický farář, filozof a teolog Tomáš Halík s tím, že podobně to bylo ve chvíli, kdy zemřel bývalý prezident Václav Havel, „což byl další člověk, který pro mě mnoho znamenal“.
„V tu chvíli bych si ale tak strašně rád někam zalezl do ticha a vnitřně tuto událost zpracoval. Protože je opravdu obtížné svou emocionální stránku úplně potlačit a navíc odpovídat na vlastně stále stejné otázky,“ doplňuje Halík v debatě Vertikály.
Kněz a teolog se s papežem Františkem několikrát setkal. „Ale nebylo to tak intimní jako s Janem Pavlem II. nebo s papežem Benediktem. S tím jsem měl možnost společně povečeřet, hovořit 1,5 hodiny nerušeně a mezi čtyřma očima.“
Modli se za mne, já budu za tebe
„S papežem Františkem jsem se viděl asi čtyřikrát, ale vždy za přítomnosti dalších. V kontaktu jsme byli a velice mě potěšilo, že jsem od něj loni dostal velmi osobní dopis. Píše, že si mou knihu Odpovědné křesťanství v italském překladu přečetl a že si ji velmi váží. Přiložil i další hezká přání a obrázky svých oblíbených svatých. A dopsal: ,Modli se za mne, já se budu modlit za tebe.‘ A to mne skutečně dojalo,“ přidává Halík osobní vzpomínku.
Čtěte také
„Já jsem žádný dopis od papeže Františka nedostal, říkám otevřeně,“ navazuje na Halíkova slova politolog a pedagog Petr Kratochvíl z Českobratrské církve evangelické.
„Když jsem se zprávu o smrti papeže dozvěděl, nejdřív se člověku zapne jeho racionální část a přemýšlí o důsledcích pro církev, pro křesťanstvo, pro svět, navíc v této rozbouřené době,“ uvažuje politolog.
„A až když jsem si někdy večer začal číst některé Františkovy texty, které mám velmi rád, zejména jeho encykliky, v tu chvíli to ke mně skutečně teprve dolehlo. V tu chvíli jsem si uvědomil, jaká to je opravdu velká ztráta nejen pro katolickou církev, ale v současné situaci skutečně pro celé lidstvo,“ dodává Kratochvíl.
Smrt o Velikonocích?
Papež František odešel ráno na Velikonoční pondělí, které následuje po neděli Zmrtvýchvstání Páně. Byla to náhoda, nebo ne?
„Já jsem větší části své mysli skeptik, racionalista a mým patronem je pochybující Tomáš, takže hned tak něčemu neuvěřím,“ odpovídá Halík.
„Na druhé straně, argumentů pro to, že data odchodu lidí, kteří jsou nějakým způsobem významuplní, tak takových argumentů mám strašně moc. I proto, že ve velikonočním oktávu zemřeli už dva velcí papežové tohoto tisíciletí: Jan Pavel II. a teď i papež František,“ naznačuje katolický kněz.
A protože zapisuje úmrtí i do matriky, tvrdí, že podobných případů jsou desítky. „Ale musel bych to konzultovat s nějakým expertem na matematickou pravděpodobnost – přesto je to něco, co dávám k zamyšlení, jestli opravdu nejde o naznačení z druhé strany, že Pán Bůh si volí a označuje významným datem odchodu ty své, obzvláště ceněné a milované,“ uvažuje Halík.
Politolog Kratochvil přitaká a říká: „U mne je tato pozice podobná. Myslím si, že ať už je to takzvaně náhoda, nebo není, přesto je svět plný znamení.“
Čtěte také
„Když jsem se o úmrtí papeže dozvěděl, seděl jsem na své zahradě a první myšlenka byla, jaké to je tajemství, že v okamžiku smrti – kdy kolem nás rostou stromy, zpívají ptáci a zrovna jsme oslavili vzkříšení –, tak přesto život dál pokračuje. Takže pro mě to byl jistě zázrak v širším slova smyslu,“ uzavírá Petr Kratochvíl.
Celou debatu Vertikály o významu a poslání papeže Františka najdete v audiu, ptá se Eva Hůlková.
Úmrtí papeže je věnován i magazín, který moderuje Naděžda Hávová.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.