Vláda schválila rámec pro majetkové vyrovnání s církvemi

27. září 2011

Vláda přijala návrh postupného odloučení církví od státu. Dohodli se na něm zástupci koalice s představiteli 17 církví. Stát by měl poskytnout církvím majetek na samostatné hospodaření, bez návaznosti na státní rozpočet.

Církve by měly získat 59 miliard korun a dalších 79 miliard v nemovitém majetku. Zhruba 56 procent majetku by jim stát měl vrátit v naturálních restitucích.

Na výplatu bude mít stát 30 let, majetková odluka církví od státu by měla trvat 17 let. Během této doby by stát postupně snižoval příspěvek na platy duchovních a církevní administrativu.

Podle ministra kultury Jiřího Bessera mohou teď všechny strany dávat k návrhu své připomínky a během 3 měsíců by ho mohli mít na stole poslanci. Návrh by se mohl začít naplňovat v roce 2013.

S návrhem na vyrovnání nesouhlasí opozice. Podle poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha z ČSSD je plán nepřiměřený.

"Navíc si myslím, že by bylo daleko lépe jednat s církvemi o tom, jak se stát postará o kulturní památky, které církve spravují. O budovy kostelů, far, klášterů. Tam by stát měl investovat především do této oblasti. Pokud by návrhy šly tímto směrem, tak bych je bral jako velmi užitečné, ale to, co připravila vláda, trošku považuju za přípravu zase velkého tunelu na veřejný majetek," řekl Rath Radiožurnálu.

Besser ale oponuje, že se bude postupně snižovat částka, kterou stát církvím vyplácí například na platy duchovních, než budou církve hospodařit nezávisle na státu, a to pro rozpočet výhodné je.

"Myslím, že kdo z kolegů opozičních poslanců umí počítat, tak že musí náš návrh podpořit," řekl Besser.

Církve vnímají návrh jako oboustranný kompromis.

Hledání zdrojů

Opoziční KSČM a ČSSD - s dohodou majetkového vyrovnání nesouhlasí. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných v Ozvěnách dne poznamenal, že návrh paragrafovaného znění má být vypracován v souladu s projednanými střednědobými výhledy. „Koaliční finanční komise v nejbližší době bude řešit situaci střednědobých výhledů, to znamená rok 2013-2014.“
Podle jeho slov se musí na náklady na církevní restituce najít zdroje.

Senátor Jiří Dienstbier, místopředseda ČSSD se podivil nad závazkem vlády vydat téměř 60 miliard korun v době krize. „Přijde nám to trošku podivné, že v některých situacích nejsou desítky miliard problémem.“

Lilie na oltáři

„Nejlepší by bylo, kdyby tzv. církevní majetek, který je nyní blokován, byl vložen do veřejnoprávního fondu vytvořeného zákonem a na jeho správě by se podílely jednotlivé církve. Z výnosů by byla financována duchovní činnost i aktivity ve vzdělání, sociální práci,“ míní Dienstbier.

Jankovský zdůraznil, že uzavření dohody je podmíněno souhlasem účastníků. „Zřejmě církve nebudou všechno pro svou činnost potřebovat a je možné, že část pronajme nebo prodá, ale předjímat, zda umí hospodařit je trochu zbytečné.“

Jiří Dienstbier také připomněl pochybnosti o rozsahu nemovitého majetku. „Obáváme se, že může dojít prolomení jednak revize pozemkové reformy z roku 1947, ale v některých případech i tzv. Benešových dekretů,uvedl v Ozvěnách dne.

autoři: vav , msp , sib
Spustit audio