Víkendové novinky (pondělí 10. dubna 2000)

10. duben 2000

Kdo ví, třeba už bude Dominika na hnízdě, končil jsem páteční zápis. Bohužel, zatím se Dominika nevrátila. V neděli po poledni stál na hnízdě jen Kryštof, který Dominice osvědčuje pozoruhodnou věrnost. Znovu se na Rakovnicko vypravíme v polovině týdne.

Dopsal jsem odstavec a pro jistotu ještě zalogoval: Dominika má ze včerejšího odpoledne dvoje senzory! Souřadnice zase žádné, a tak hledám, kde byly v inkriminovaných okamžicích satelity. Jak se zdá, Dominika je na severu Francie, možná v Belgii, Holandsku, anebo na severu Německa. Vlastně mě to ani moc nepřekvapuje, už na podzim letěla přes Belgii...

Satelitní snímek I.

František Pojer kontroloval v Brdech Davida. Na hnízdě, kde jsme ho pozorovali před dvěma týdny, neuspěl, ale brzo Davida našel opodál. Zdá se, že David má tendenci zdržovat se u hnízda, které před dvěma lety sdílel s Kristýnou. Pokud by se tam ale s nějakou samičkou chtěl usadit, bude to mít těžké, protože poblíž probíhá těžba. No, uvidíme...

Satelitní snímek II.

Poslední novinka se týká jednoho z mláďat Kryštofa a Dominiky. Před časem jsem tu psal, že v zimě satelity překvapivě zachytily po jednom signálu Otakarova a Karlova vysílače. Požádali jsme o interpretaci techniky z Argosu, ale nic kloudného jsme se nedozvěděli. V pátek se nám konečně povedlo určit polohu satelitů ve chvíli, kdy signály zaznamenaly. V případě Karla jde asi o záměnu s jiným vysílačem (nejspíš na nějaké velrybě) - příslušný satelit se totiž "díval" na Antarktidu a kus Pacifiku. Pokud jde o Otakara, je to veselejší. Jak je vidět z obrázku, satelit měl pod sebou Atlantik a západní Afriku. To zcela přesně koresponduje s obdobným zjištěním z října (viz zápis z 27.10.), kdy nám vyšlo, že Otakar letí nad severozápadní Afrikou. Troufám si tvrdit, že Otakar na podzim šťastně doletěl do západní Afriky.

Satelitní snímek III.

(Pro ty, kdo do čapích příběhů vstoupili až v poslední době: loni v létě jsme "batůžky" označili dospělé čápy Kryštofa a Dominiku, jejich tři vlastní mláďata Otakara, Karla a Václava a konečně Sissi, kterou jsme jim do hnízda přidali. Kryštof a Dominika zimovali v západní Africe, Otakarovi, Karlovi a Sissi jejich vysílače v létě, resp. na podzim, postupně selhaly, Václav byl zastřelen v jižní Itálii. Podrobnosti ve starších zápisech a na webu Čápi on line. Samečka Davida jsme za pomoci družic sledovali v sezóně 1998/99; zimuje v jihozápadním Španělsku.)

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio