Vesele do nového dne aneb O neveselém osudu zakladatele rozhlasového tělocviku J. J. Kratochvíla

11. říjen 2013

Jeho hlas z žijících posluchačů už pamatuje málokdo. Ozýval se z radiopřijímačů v čase prvních rozhlasových rozcviček. S myšlenkou těchto rozcviček sám přišel ve 30. letech a netušil, jak dlouhou tradici tím v rozhlase vytvoří. Rozcvičky se vysílaly pod názvem „Vesele do nového dne“. Jmenoval se Josef Jan Kratochvíl.

Rozhlasová historie má řadu osobností, na které se na čas poněkud zapomnělo, ale postupně jsou jejich osudy, jména a dílo znovu připomínány jak ve vysílání, tak v místech, kde tito lidé žili. V září se sešlo několik desítek občanů středočeské obce Křenice, aby vzpomněli na Josefa Jana Kratochvíla, jejich někdejšího občana, středoškolského učitele a rozhlasového pracovníka. Na obecní návsi byla odhalena pamětní deska s jeho jménem. O vznik a instalaci desky se zasloužili místní občané a rodina J.J.Kratochvíla.

Shromáždění při odhalení pamětní desky v Křenicích

Průkopnická činnost J.J. Kratochvíla v oblasti rozhlasového tělocviku byla uchována naštěstí i v tištění podobě (zvukové záznamy jeho ranních cvičení se bohužel nezachovaly). Návody na cvičení publikoval ve formě článků a později knih: Cvičte s námi; Zdraví, síla, krása; Ve zdravém těle zdravý duch. Všechny měly velký ohlas. Natočil také řadu gramofonových desek se cvičením při hudbě. Vedle učitelské a publikační práce a činnosti v rozhlase se Josef Jan Kratochvíl stal instruktorem Státních tělovýchovných kurzů, branné výchovy, Svazu junáků a českých lesních škol a také instruktorem Masarykovy letecké ligy.

J.J.Kratochvíl-před mikrofonem

Bezprostředně po 15.březnu 1939 se zapojil do protifašistického odboje a začal spolupracovat s Petičním výborem Věrni zůstaneme. Za pomoci dalších spolupracovníků zřídil „velocipédovou službu“, prostřednictvím které získával informace z venkova a poskytoval je vedení petičního výboru. Byt Kratochvílových ve Vostrovské ulici se stal místem schůzek ilegálních pracovníků. Část odbojových skupin, které vznikaly především ve středočeském a východočeském kraji, však byla odhalena gestapem a jejich členové byli závěrem roku 1939 pozatýkáni. Josef Jan Kratochvíl byl zatčen ve svém bytě ve středu 15. května 1940.

J.J.Kratochvíl-za mikrofonem

Do prosince 1940 byl uvězněn v Pankrácké věznici, pak byl převezen na dva měsíce do Malé terezínské pevnosti a poté do věznic v Německu .Ve Stuttgartu byl nad ním dne 15.5.1943 vynesen rozsudek smrti. On i jeho rodina doufali, že bude osvobozen, ale 31.8.1943 byl rozsudek smrti vykonán. V čase jeho věznění si intenzivně vyměňoval dopisy se svou ženou Věrou, která tehdy vychovávala jejich dva syny - osmiletého Jiřího a čtyřletého Petra.

Josef Jan Kratochvíl

„…špatně vypadáš? Co Tě trápí? Co? Já jsem se svým osudem spokojen. Že to nejsou prvé rány, které jsem dostal, tak jsem tak trochu „otužilý..“ Neboj se, byl jsem a budu statečný. Buď i Ty statečná. A v jednání opatrná. Nebojím se, nezaplakal jsem.. Podívej se, nic se nedá dělat, než čekat, zcela klidně. Jsou zde i tací, kteří jsou zcela nevinní, např. došli pro nějakého člověka, že má přijít do hostince a jsou zde, kteří přiznali, že rozbili izolátory a sedí tu už 3 měsíce, jsou zde i děti 16leté – na Pankráci i 12leté – že hodil kamenem – jsou zde i stařečkové – jejich rodiny jsou statečné. Buď i Ty statečná. Jez hodně, choď na procházky, omývej se studenou vodou, otužuj se. Jdi na nějaký film, buď veselá. Nemáš, proč bys měla být smutná. Mé svědomí je čisté. Nebojím se ani nejhoršího.“
(Moták z Terezínské věznice v lednu 1941)

Detail pamětní desky

Teprve v roce 2009 byla objevena pozůstalost Josefa Jana Kratochvíla . Šlo především o dopisy, další písemné památky a vzpomínkové texty paní Věry Kratochvílové. Skupina studentů Soukromého reálného gymnázia Přírodní škola se začala jejich odkazem intenzivně zabývat a korespondenci z vězení i texty paní Věry uspořádala do knihy „Dopisy z dáli“, která vyšla v roce 2013. Studenti gymnázia z ní citovali u příležitosti odhalení pamětní desky v obci Křenice dne 22. září 2013

Tak se ve studiu cvičilo

Jak už bylo řečeno - zvukové záznamy ranních rozcviček J.J.Kratochvíla se v archivu ČRo nezachovaly. Jeho hlas si ale můžeme připomenout v přednášce z roku 1938 o legionáři J.Čapkovi. Z ní nabízíme dvě části.

autoři: Bronislava Janečková , Jiří Hubička
Spustit audio