Ve čtvrtek začne Festival izraelského filmu Kolnoa a kromě Prahy poprvé zamíří i do Brna
Milovníky izraelského filmu čekají čtyři nabité dny – ve čtvrtek 20. září totiž začne festival Kolnoa, který v pražském kině Pilotů představí šest hraných a pět dokumentárních filmů a také filmy studentské. Letos poprvé festival Kolnoa zamíří také do Brna a to o víkend později.
Hlavním filmem letošního festivalu Kolnoa bude melodrama Amerika, které uprostřed krásné přírodu zachycuje příběh milostného trojúhelníku. Jeho režisér už byl hostem prvního ročníku festivalu Kolnoa, jak říká jeho ředitel Roman Lesný.
„Režisér Ofir Raul Graizer začínal u nás na festivalu před šesti lety s filmem Cukrář a nyní přiváží film Amerika, který je pro nás jedinečný tím, že konečně vznikl v česko-izraelsko-německé koprodukci. To je i jedním z cílů našeho festivalu, abychom byli schopni dávat dohromady české a izraelské filmaře, umělce, scénáristy, aby mohly vznikat takového filmy a my jsme je potom promítali.“
Tři hrané filmy zavedou diváky i do historie.
„Jeden z těch filmů Obrázek vítězství nás přenáší nazpátek do doby boje o nezávislost Izraele, kde egyptská armáda nutně potřebuje deklarovat nějaké vítězství. A to přináší nakonci velice smutný příběh o jedné malé izraelské vesnici.“
Film Berenštejn zachycuje období druhé světové války.
„Přinášíme snímek, který je nyní docela aktuální a je o ukrajinském partyzánovi, který bojuje po boku Rudé armády proti Hitlerovi a je tam ukázáno, co všechno může být, pokud jste židovský partyzán.“
Snímek Nultého června se týká procesu s Adolfem Eichmannem.
„Tentokrát je to pojaté z úplně jiné strany a to znamená: co následovalo těsně potom. Je to film, který byl i letos v Karlových Varech, měl veliký úspěch a proto jsme rádi, že vám ho můžeme také představit.“
Pozoruhodný je i dokument Láska to nebyla.
„To je příběh slovenské Židovky v koncentračním táboře, která se zamilovala do svého věznitele. Vychází tam z toho taková velice zajímavá otázka, zdali by se mělo pomoci někomu, kdo způsobil velice tragické záležitosti, ale jí osobně pomohl přežít. Po válce se objeví ta možnost, aby mu pomohla, anebo neodpustila.“
Tři dokumenty potěší milovníky literatury.
„Tentokrát byly nezávisle na sobě vytvořeny tři dokumenty o velice známých izraelských spisovatelích, kteří jsou v Česku už dlouhodobě známí, ať je to Amos Oz, David Grossman nebo A. B. Jehošua.“
Festival se snaží představit i mladé filmaře.
„Tentokrát to bude škola Maale z Jeruzaléma, která představí ve dvou blocích novou generaci. A my, abychom to ještě přiblížili i našim mladým lidem, tak jsme se domluvili se studenty Lauderových škol, kteří udělali titulky ke všem těm filmům. Takže nyní spolupracují izraelští a čeští studenti na projektu Kolnoa, z čehož máme velikou radost.“
Pražská část festivalu skončí v neděli 23. října a vybrané filmy se představí také v Brně v Kino Art Štelt o víkendu 29. až 30. října.