V květnu uplyne 600 let od upálení vzdělance a buřiče Jeronýma Pražského

27. únor 2016

Zanedlouho uplyne 600 let ode dne, kdy byl upálen Jeroným Pražský. Stalo se to 30. května 1416 v Kostnici na stejném místě, jako byl o necelý rok dříve upálen jeho přítel Jan Hus. Osobnost Jeronýma Pražského při tomto významném výročí připomene řadou akcí Českobratrská církev evangelická.

Jeroným Pražský byl přítelem Mistra Jana Husa a v dubnu 1415 i přes varování přijel do Kostnice. Jaký osud ho tam potkal, líčí Pavel Keřkovský z Evangelické teologické fakulty v Praze.

„Byl uvězněn a v kostnickém vězení byl mučen tak tvrdě, že při výslechu odvolal své názory. A potom při obnovení procesu s k Husovi a Wyclifovi přiznal a byl proto odsouzen k popravě ohněm a zemřel 30. května 1416.“

Kostnice. Kámen, kde byl upálen Jan Hus a Jeroným Pražský

Vrcholem událostí k 600. výročí upálení Jeronýma Pražského bude jednodenní festival k jeho poctě. Uskuteční se v sobotu 28. května na Střeleckém ostrově v Praze. Mluvčí Českobratrské církve evangelické Jana Vondrová k jeho průběhu říká.

„Začne kostýmovaným průvodem od kostela Martin ve Zdi, který skončí na Střeleckém ostrově. Tam naváže bohoslužba a po ní bude připraven hudební program, loutkové divadlo o Jeronýmovi a jeho životě. Připravujeme i program pro děti a takovou drobnější výstavu, takže si tam každý přijde na své.“

Ohledně bohoslužby na Střeleckém ostrově Jana Vondrová dodává.

Pamětní deska Jeronýma Pražského v Řeznické ulici v Praze

„Tu se snažíme koncipovat tak, aby zaujala i lidi, kteří půjdou třeba jenom okolo a budeme se snažit částečně vysvětlit i tu liturgii, aby lidé pochopili, co se při té bohoslužbě děje. A další bohoslužba věnovaná Jeronýmovi by potom měla být ještě v neděli dopoledne a měl by ji přenášet Český rozhlas.“

Těmto hlavním připomínkám upálení Jeronýma Pražského bude předcházet ještě několik menších akcí.

„Za zmínku určitě stojí promítání filmů v kostele Martina ve zdi. Budou to tři filmové středy po sobě. První bude 20. dubna, další potom 27. dubna a ta poslední 4. května. Každý tento večer budeme promítat jeden dokument nebo film o Jeronýmově životě a potom bude následovat diskuze buď s aktéry toho filmu, nebo s nějakým odborníkem na Jeronýma, aby se lidé mohli dozvědět více.“

Logo

Průvodcem letošního roku bude 65 centimetrů vysoká dřevěná loutka, která zpodobňuje Jeronýma Pražského podle vyobrazení v Richentalově kronice. Svůj hlas jí propůjčí evangelický farář Jaroslav Pechar.

„Když Mistr Jan promluvil, šla řeč od srdce k srdci. A proto on se stal knězem a kázal v chrámech Božích slovo Boží, a já jsem na univerzitě a pak hlavně na nárožích všelijaké taškařice tropil. A proto převelikou radost mám a dobře tomu tak jest, že mě nejenom službami Božími, ale i tou pimprlovou taškařicí připomenete.“

A jak dodává Jana Vondrová, vznikne také zvláštní publikace a internetový test.

„Připravujeme také krátkou publikace o Jeronýmově životě, do které přispívají faráři Českobratrské církve evangelické a tyto příspěvky mají za cíl připravit informace o Jeronýmovi a jeho životě pro lidi, kteří se s Jeronýmem setkali třeba jen ve školních lavicích nebo o něm nevědí vůbec nic. No a pro ty, kteří si třeba nechtějí číst knížku, můžou v budoucnu zabrousit na internet, kde bude vyvěšen interaktivní test, ve kterém si v několika otázkách můžou ověřit své znalosti o Jeronýmovi nebo se o něm ještě něco dozvědět.“

Jeroným Pražský

O Jeronýmu Pražském připravuje dokumentární film také Česká televize.

„Ten dokumentární film by měl mít premiéru právě poslední víkend v květnu, který připadá na to 600. výročí Jeronýmova upálení. A tento dokument by měl být částečně hraný a měl by přibližovat Jeronýmův život.“

Letošní akce jsou součástí šestiletého projektu Naše reformace, jehož cílem je připomínat významná církevní výročí. Začal v roce 2013, kdy uplynulo 400 let od vydání Bible kralické, a skončí v roce 2018 oslavami 100. výročí existence Českobratrské církve evangelické.

Spustit audio