V Brně i Staré Boleslavi vrcholí přípravy na návštěvu papeže

26. září 2009

Na Mezinárodním letišti v Brně-Tuřanech vrcholí přípravy na nedělní bohoslužbu Benedikta XVI. Mše začne v deset hodin a očekává se kolem 120 000 lidí. Přípravy jsou v plném proudu také v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi.

Areál brněnského letiště, který je rozdělený na jednotlivé sektory, pojme 123 tisíc věřících, v rezervě jsou plochy pro další desítky tisíc lidí. Ti by také měli na místě najít všechny základní potřeby

"V blízkosti areálu budou stánky s občerstvením. Na přístupových cestách bude dostatečný počet toalet. Budou připraveny cisterny s vodou - pitnou i na mytí. Všechny sektory budou vybaveny 'infostany', ve kterých budou mít zázemí pořadatelé, kteří pomohou poutníkům s orientací. Zároveň to bude i zázemí pro zdravotnickou péči, hasičský záchranný sbor, policii a všechny složky, které s přípravou návštěvy papeže v Brně pomáhají," potvrdil hlavní koordinátor brněnské části papežské návštěvy Petr Zelenka.

Autobusy začnou svážet věřící ve čtyři ráno

První autobusy dvou mimořádných linek začnou z Brna na letiště svážet věřící už kolem čtvrté hodiny ráno. Přesto se očekává, že řada lidí se jako obvykle vydá na cestu až na poslední chvíli.

Dopravní podnik je ale připraven v případě nutnosti vysílat spoje na trať i po minutě. U hlavního nádraží, na záchytném parkovišti v Černovicích i na samotném letišti jde odbavovat vždy několik autobusů současně.

"Například na hlavní nádraží pro nástup ve směru na letiště budeme schopni i tři čtyři autobusy současně. U všech míst budou přítomni dispečeři, kteří budou operativně řadit posilové autobusy. Na zastávkách budou i informátoři, kteří budou pomáhat cestujícím v orientaci, případně s odbavováním vozidel," uvedl Jan Seitl z brněnského dopravního podniku.

Na klidný průběh návštěvy Benedikta XVI. v Brně bude spolu se strážníky a vojenskou policii dohlížet tisícovka republikových policistů, včetně posílené jízdní jednotky. Nasazen bude také vrtulník.

Dráhy vypraví do Staré Boleslavi několik mimořádných vlaků

Na příjezd papeže Benedikta XVI. se připravuje také Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Hlava římskokatolické církve navštíví toto souměstí u příležitosti Národní svatováclavské pouti, která se koná už toto pondělí.

České dráhy zvýší přepravní kapacitu vlaků do Staré Boleslavi až o 40 tisíc míst. Vypraví i několik speciálních vlaků.

"Z Českých Budějovic do Staré Boleslavi pojede přes Tábor, Prahu hl.n. a Lysou nad Labem zvláštní rychlík. Mezi Kolínem, Nymburkem a Starou Boleslaví pojede pět mimořádně vypravených vlaků. Budou sestaveny ze dvou souprav City Elephant. A zvláštní vlak přepraví cestující také do Staré Boleslavi od přípojných vlaků z Lysé nad Labem," přiblížil mluvčí drah Radek Joklík s tím, že všechny mimořádné vlaky budou vyjíždět v brzkých ranních hodinách.

Na přepravu několika tisíc lidí se připravuje i pražský Dopravní podnik s dalšími dopravci. Poutníci budou moci při cestě z Prahy do Staré Boleslavi využít jednu ze speciálních kyvadlových linek K1 a K2, které pojedou od stanic metra Černý most a Letňany.

Benedikt XVI. je třetím papežem, který navštíví Starou Boleslav

Ve Staré Boleslavi se už v roce 1588 zastavil kardinál Hippolito Aldobrandini, tedy pozdější papež Klement VIII., když přijel navštívit císaře Rudolfa II.

Do pamětní knihy poutníků se v roce 1929 podepsal i Angelo Giuseppe Roncalli, kněz, který svůj pontifikát nastoupil o 29 let později. Známe ho jako papeže Jana XXIII.

autoři: hol , kbr , Pavel Pavlas
Spustit audio