Templetonova cena pro rabína Sackse, obvinění v Polsku a papežovo požehnání pro rabína Schilda

13. březen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Rabín Jonathan Sacks, čerstvý laureát Templetonovy ceny za rok 2016, na tiskové konferenci v British Academy | Foto: Templeton Prize, Paul Hackett

Templetonova cena pro rabína Sackse, obvinění v Polsku a papežovo požehnání pro rabína Schilda

Templetonova cena, přezdívaná „nobelovka za náboženství“, u nás není neznámá, vždyť ji před časem dostal Tomáš Halík. Tentokrát jí byl poctěn bývalý vrchní rabín Velké Británie Jonathan Sacks. Domácí čtenáři ho také znají jako autora česky vydané knihy biblických úvah O svobodě a náboženství.

Americký židovský podnikatel a politik Michael Bloomberg, který byl považován za černého koně prezidentských voleb, oznámil, že se klání nezúčastní. Nechce tak nepřímo podpořit pravděpodobného republikánského kandidáta Donalda Trumpa proti Hillary Clintonové. Bloomberg měl podle průzkumů velmi slušný ohlas u Američanů všech vyznání.

V Polsku byl obviněn účastník listopadové demonstrace proti přijetí muslimských běženců, který při ní zapálil figurínu ortodoxního Žida s vlajkou Evropské unie. Za to mu hrozí až dvouleté vězení za podněcování k náboženské a etnické nenávisti.

Učebnice používané v Palestinské samosprávě nepodporují myšlenku soužití a nevedou k přijetí existence Státu Izrael, a to ani v hranicích před rokem 1967. Texty například uvádějí izraelská města jako palestinská, učebnice islámu vyzdvihují mučednictví. Za mučedníky jsou přitom v Palestinské autonomii považováni i pachatelé teroristických činů.

Kanadský rabín Erwin Schild obdržel požehnání papeže Františka. Ručně psaný text s papežskou pečetí mu v torontské synagoze předal kardinál Thomas Collins při příležitosti rabínových 96. narozenin a 70. výročí jeho svatby. V Německu narozený rabín Schild zde přežil nacistickou hrůzovládu a po válce v Kanadě významně přispěl k propagaci židovsko-křesťanských vztahů.

autoři: Leo Pavlát , Noemi Fingerlandová