Svatovojtěšská medaile pro Tomáše Halíka

13. listopad 2010

Pražský arcibiskup Dominik Duka předá dnes večer ocenění čtyřem osobnostem náboženského, kulturního a politického života. Stane se tak během slavnostní mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která začne v 18. hodin. Zlatou svatovojtěšskou medaili převezme i významný český teolog, filozof a sociolog Tomáš Halík.

Svatovojtěšská medaile je pražským arcibiskupem udělována významným osobnostem za jejich neopominutelné dílo. Autorkou ocenění je akademická sochařka Jitka Kateřina Trčková. Autorka se nechala inspirovat podobou svatého Vojtěcha, zachycenou ve scénách ze života a smrti tohoto patrona pražské arcidiecéze na románských dveřích gotické katedrály Nanebevzetí Panny Marie v polském Hnězdně.

Aleš Pištora: „Toto ocenění vzniklo poměrně nedávno, ještě za působení kardinála Miloslava Vlka, a je pravidelně pražským arcibiskupem udělováno lidem, kteří se významně zasloužili o rozvoj arcidiecéze a přínos církvi.“

Vysvětluje Aleš Pištora z pražského arcibiskupství. Zlatou svatovojtěšskou medaili za schopnost přiblížit evangelium a církev nejen křesťanům, převezme profesor Tomáš Halík,

Tomáš Halík: „Já si toho velice vážím, nejsem nějaký sběratel medailí, titulů, dívám se spíše s takovým úsměvem na to, že když nyní dostávám různé pocty, takže to znamená taky, že už nejsem mladý člověk. A mně docela vyhovovalo, když jsem dlouho byl vnímán v české církvi jako takové to zlobivé dítě a rozhněvaný mladý muž, který vybočuje z řady a církev kritizuje. A najednou člověk, ač se nepříliš změnil, tak dostává různá ocenění.“

Přestože je Tomáš Halík nositelem řady zahraničních cen, domácí ocenění vnímá neméně významně. „Svatý Vojtěch je moje milovaná postava,“ říká.

Tomáš Halík: „Já se samozřejmě tím nějak nenadýmám a nejsem člověk, který by odvozoval svoji hodnotu od nějakých vyznamenání. Ale právě jako projev důvěry a ocenění ze strany české církve a mého biskupa, pražského arcibiskupa je to něco, čeho si skutečně vážím, a co mě také zavazuje.“

Zlatou Svatovojtěšské medaili získává i Franz Olbert za přínos k česko-německému smíření. Muž, který více než 20 let působil v organizaci Ackermann-Gemeinde.

Aleš Pištora: „To je skupina vyhnaných sudetských němců, kteří se od počátku snažili o smíření a odpuštění mezi Čechy a Němci a proto také byli velmi napadáni těmi radikály ze Sudetoněmeckých sdružení. Takže oni byli vystaveni jednak kritice takového toho českého nacionalismu, který vůbec nerozlišuje mezi sudetskými Němci, a na druhé straně zase kritice těch sudetských Němců, kteří zaujímali nesmiřitelná stanoviska vůči Čechům a České republice. Pan Franz Olbert je, myslím, skutečně svatý člověk a udělal ohromnou práci pro to vzájemné čestné porozumění a zhojení jizev minulosti.“

Do řad umělců pak putují dvě stříbrné svatovojtěšské medaile. Oceněné představuje Aleš Pištora.

Aleš Pištora: „Paní Bedřiška Znojemská za své výtvarné dílo, ve kterém dominuje hlavně tvorba pro sakrální prostory. Dalším člověkem, který tuto cenu převezme, je Zdeněk Pololáník, který je autorem mnoha hudebních děl, mezi nimiž dominují skladby duchovní.“

Svatovojtěšskou medaili v minulosti získal například teolog prof. Ludvík Armbruster, básník Zdeněk Rotrekl nebo lékař Jaroslav Eliáš.

autor: Kateřina Rózsová-Horálková
Spustit audio

Více z pořadu