Středisko sociálních služeb pražské židovské komunity
Když se řekne Hagibor, vybaví se Pražanům místo na Vinohradech. Když se řekne Hagibor v židovském prostředí, vybaví se všem nejnovější a také největší sociální projekt Židovské obce v Praze.
„Hagibor“ znamená hebrejsky „hrdina“. Před válkou bylo takto nazvané místo vyhrazeno židovským sportovcům, za okupace pouze sem směli pražští Židé bez omezení. Později za války zde Němci zřídili sběrné místo a manufakturu na slídu. Přilehlá budova, kterou téměř před 100 lety nechala postavit pražská židovská obec na podporu nemajetných a nemocných židovských občanů, měla také svůj osud. Sloužila i jako útulek pro nemocné a později starobinec, po válce se stala součástí Vinohradské nemocnice.
Když byla tato budova v roce 2000 Židovské obci v Praze restituována, názory na její využití se různily. Hovořilo se o vybudování památníku, muzea, školy, nemocnice. Nakonec zvítězila varianta nejrozumnější. Hagibor by měl sloužit především těm, kteří přežili peklo nacistické persekuce. Pobyt v nejrůznějších lágrech, ghettech a úkrytech všechny zdravotně poznamenal a s přibývajícím věkem se prožitá utrpení měnila v nejrůznější formy tělesných i psychických problémů. Týká se to všech přeživších, jen míra problémů je u každého trochu jiná. Všichni si ale v seniorském věku zasluhují tu nejlepší možnou péči.
Tak v roce 2008 vzniklo na Hagiboru po nákladné investici včetně vybudování zvláštní přístavby Středisko sociální péče pro přeživší šoa. Dnes v něm trvale žije na 50 klientů. Dalších 10 míst je určeno na krátkodobé pobyty pro ty, kteří potřebují pomoc v přechodné nepříznivé sociální nebo zdravotní situaci. Součástí tohoto střediska je i prostorná jídelna a současně prostor pro koncerty a klubovna.
Lůžková kapacita domova je plně využita, ale to neznamená, že Hagibor nic dalšího nenabízí. Přijíždějí sem totiž i klienti ze svých domovů. Jednak do denního stacionáře, jednak do Klubu seniorů Hagibor. Členové Židovské obce v Praze zde také najdou praktickou a rehabilitační lékařskou službu či mohou využít rehabilitačního centra.
V rámci Centra sociální péče Hagibor vzniklo i Třígenerační centrum. Je to zvláštní projekt, kterému se budeme věnovat v jednom z našich příštích vysílání. V tuto chvíli jen konstatujme, že Centrum sociální péče Hagibor tvoří ve svém celku důležitý článek sociálních služeb Židovské obce v Praze, ale nepředstavuje osamocenou aktivitu. Komplexní domácí péče nazvaná „Ezra“, což hebrejsky znamená „pomoc“, poskytuje potřebným členům pražského židovského společenství terénní zdravotní a asistenční služby. V domě s pečovatelskou službou – Penzionu Charlese Jordana - zase žijí klienti ve svých bytech a je jim poskytována pomoc v záležitostech, které již sami nezvládají. A konečně přímo na Židovské obci v Praze je možno využít sociálního poradenství a lze zde zajistit i další služby: doprovody a dovozy k lékaři, na úřady a do dalších institucí, dovážku obědů, poradenství psychoterapeutů či odborníků v Klubu zdraví.
Péče o přeživší šoa je a bude prioritou pražské židovské komunity.