Santálové dřevo
Především je nutné říci, že santál je strom, kterých je na světě popsáno prozatím asi devatenáct druhů. Ale protože se vyskytují v Tichomořské oblasti, v Austrálii i na Havaji, nemůžeme s určitostí říci, že je jich jen devatenáct druhů, možná, že budou objeveny ještě další.
Je to skupina, která se v této oblasti vyskytuje a všechny druhy této skupiny mají dřevo krásně vonné. Už před dávnými věky se některé santály začaly pěstovat v Číně, zřejmě je přivezli čínští námořníci a dostaly se i do Indie a v těchto zemích, ale i v celé této oblasti se santály staly velice populárními.
Především se z jejich dřeva, které má i hezký lesk, většinou je na povrchu hedvábné a bývá žlutobílé, bílé až načervenalé, dělají intarzie nebo se z něho dělal i nábytek, ovšem velice drahý pro velice urozené osoby, které si to mohly dovolit. A kromě toho se ze santálového dřeva dělaly i vonné tyčinky, které se zapalovaly, aby při hoření vydávaly jemnou vůni. Takto se vlastně santálové dřevo využívá dodnes.
Dnes se některé druhy, zejména takzvaný santál bílý, který má žluté a pravděpodobně nejvíc voňavé dřevo, velmi často pěstují na plantážích v jihovýchodní Asii, exportují se a jejich dřevo se stále používá na různé výrobky.
Existuje ještě jeden santál, ale to není vlastně původní santál, ten dostal jen nevědecký název, říká se mu santál červený. Pochází z Indie, dodnes se tam hojně pěstuje a dřevo má jasně červené a má takovou zvláštnost, že to dřevo barví, když se na něj sáhne. Krásné červené barvivo se ze dřeva velmi snadno vyluhuje a po dlouhou dobu se používalo jako potravinářské barvivo.