Rodina pardálů obláčkových v Zoo Ostrava se rozrostla o nového člena
V ostravské zoologické zahradě se již podruhé v historii narodilo mládě vzácného pardála obláčkového. Je to opět samička a na svět přišla 8. července.
Rodiči mláděte jsou samice Yala a samec Tawi-Tawi, kteří v loňském roce společně odchovali svého prvního potomka, samičku Wanitu. I přesto, že se jedná o samotářská zvířata, je stejně jako u dalších párů kočkovitých šelem (rysů karpatských, servalů a nově i koček divokých) v ostravské zoo ověřená společná rodičovská péče také u pardálů obláčkových. Vzhledem k tomu, že porodní bouda v ubikaci pardálů je neustále monitorovaná kamerami, víme, že samec byl dokonce přítomen u samotného porodu.
První týdny po porodu se Yala s mládětem po většinu času zdržovala v bezpečí boudy. Při péči o svého druhého potomka už ale byla mnohem klidnější a jistější oproti odchovu Wanity. I to byl jeden z důvodů, proč si pracovníci zoo troufli provést první rychlou kontrolu mláděte o dva týdny dříve, než tomu bylo po prvním porodu. Tenkrát jsme nezkušené samici dopřáli pro jistotu delší dobu klidu a nezasahování. Kontrola proběhla 1. srpna, při níž dostalo mládě preventivní odčervovací prostředek a bylo zjištěno pohlaví. Poté bylo opět vráceno k matce.
Návštěvníci zoo mají v tuto dobu možnost sledovat pardálí rodinku především prostřednictvím kamer, které snímají boudy ve vnitřních prostorech. Monitor je umístěný v pavilonu indických zvířat. Do venkovního výběhu se malá samička zatím odvažuje jen výjimečně.
A jak se daří staršímu mláděti, samičce Wanitě? Ta byla krátce před porodem své matky oddělena do samostatného výběhu v expozici malých šelem a připravuje se na cestu. Jejím novým domovem se po dohodě s koordinátorem chovu pardálů obláčkových brzy stane zoologická zahrada ve skotském Edinburghu. Věříme, že se jí tam bude líbit a že se zde s budoucím partnerem brzy zapojí do reprodukce, aby tak přispěla k záchraně tohoto ohroženého druhu.
Pardál obláčkový (Neofelis nebulosa ), zvaný též levhart obláčkový, je nejmenším zástupcem podčeledi velkých koček. Obývá horské i nížinné lesy jižní a jihovýchodní Asie. V oblasti Himálají vystupuje až do výšky 2 500 m n. m. Na celém území jeho výskytu dochází k nejrychlejšímu odlesňování na Zemi (přes 10 % plochy za posledních 10 let). Kromě ztráty přirozeného prostředí ohrožuje tuto krásně zbarvenou kočku nelegální lov a obchod s její kožešinou a kostmi. Její počty v přírodě jsou odhadovány na 10 000 jedinců. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako zranitelný druh (Vulnerable).