Rádio Retro vysílá o prázdninách pestrý výběr toho nejlepšího z historie, vědy a ze sportu

4. červenec 2016

Reportáže, rozhovory a dokumenty s patinou starých časů přinese výběr ze šesti komponovaných speciálů, které Český rozhlas vysílal od roku 2013 na internetu nebo digitálně v DAB+.

Zatím posledním speciálem byl program Rádia Retro věnovaný Karlu IV. Další pohled do historie má příznačný titul 1938-1945 a uvádí zprávy, projevy a reportáže z období od Mnichovské dohody přes okupaci až po Norimberský proces. Vedle ucelených archivních snímků přináší komentované kompilace, jejichž autory jsou například Jiří Suchý či Stanislav Motl.

Rozhlasové putování se pak posune k historii relativně nedávné: k Rádiu Retro Rozdělený svět (aneb Rozhlasové vlny ve službách studené války) a Znovu89, programu k 25. výročí sametové revoluce, zaměřeném na komunistickou totalitu let 1948-1989.

Posluchači se mohou těšit i na sportovní vydání Rádia Retro Sportu zdar. Připraveno bylo v souvislosti s MS světa v hokeji konaným v roce 2015 v ČR, letos se potká s Letními olympijskými hrami v Brazílii. Všichni si tak budou moci připomenout nejzajímavější sportovní záznamy od fotbalového šampionátu v Římě v roce 1934 až po hokejový turnaj století na ZOH v Naganu 1998.

Rozhovor s Jaromírem Jágrem

Poslední tematickou řadou je Příběh vědy. Toto vydání Rádia Retro vzniklo ke stému výročí představení teorie relativity a z autentických historických nahrávek oživilo hlasy českých vědců mj. v příbězích o biologii, filozofii či vesmíru, a zmapovalo tak vrcholné okamžiky české i světové vědy od roku 1928 do roku 1995.

Pod výběrem a dramaturgií celého vysílání je podepsán redaktor Tomáš Černý. Jako moderátoři se představí také Jiří Grygar a Lucie Výborná (Příběh vědy), Petr Nováček a Milan Slezák (Rozdělený svět) a Karel Tejkal a Miroslav Augustin (Sportu zdar). Každé téma sestává ze sedmi čtyřhodinových bloků, jejichž opakování je nastaveno tak, aby se postupně vystřídaly ve všech denních i nočních časech.

Jiří Grygar, astrofyzik

Prázdninový speciál Rádia Retro začal úderem půlnoci 1. července a skončí s posledními vteřinami 31. srpna. Naladit ho můžete na webu nebo na digitálním přijímači DAB+ v dosahu multiplexů Českého rozhlasu, RTI cz a Teleko.

autor: Jiří Hošna
Spustit audio