Předpovídání konce světa je staré jako lidstvo samo

12. říjen 2008

Zpravodajský server BBC News se zamýšlí nad lidskou fascinací domnělými konci světa. Ať tomu člověk říká eschatologie, milenarismus, víra v konec času, apokalyptika nebo katastrofický scénář, v každé z těchto podob je idea konce světa jednou z nejsilnějších, které lidstvo provázejí. A datuje se hodně daleko do minulosti, píše BBC. "Je to velmi dávný vzorec lidského myšlení. Je zakořeněný do starobylých, předbiblických blízkovýchodních mýtů o posledním boji mezi silami řádu a chaosu," říká kulturní historik Paul Boyer, autor knihy A nebude více času: Víra v proroctví v moderní americké kultuře.

Jakkoli je uvažování o konci světa zaseto v mnoha náboženstvích, západní svět patrně nejsilnější vnímá křesťanskou eschatologii. V raných dobách této církve brali mnozí věřící jako danou věc jak druhý příchod Ježíše Krista, tak konec světa a věřili, že obojí je bezprostředně blízko. Hlavní proud křesťanství se od tohoto typu myšlení odklonil, ale značný počet věřících se k němu v různých podobách i dobách vrátil a vrací. "Nejsou to jen blouznivci, je to nedílná součást veškerého křesťanství. Ale v hlavním proudu křesťanství je to odsouváno na ´někdy´," říká Stephen Hunt, sociolog zabývající se náboženstvím a autor knihy Křesťanský milenarismus: Od rané církve k Waco. "Některé skupiny a hnutí nicméně věří, že se to stane v naší generaci. Říkají: 'My máme pravdu a nikdo jiný ji nemá'."

Konec světa už předpovědělo mnoho skupin, všechny se však musely vyrovnat s tím, že nic nepřišlo, a pak vyrukovaly s novou předpovědí. Svědci Jehovovi prorokovali kataklyzmatické scénáře mnohokrát a s předpověďmi přestali až loni. Nenaplněná proroctví ale, jak se zdá, nijak neodradila tvrdé jádro věřících. Takové štěstí ovšem neměla v 19. století americká sekta Milleritů vedených Williamem Millerem. Ten nejen prorokoval, že konec světa přijde brzy. vybral pro něj konkrétní den - 22. říjen 1844. Jak se tento termín blížil, bytněl počet stoupenců hnutí a v roce 1844 už na území USA vydávali 25 časopisů, které se prodávaly po tisících výtisků. Jenom jediná věc mohla zmařit popularitu hnutí - bezproblémový a nečekaný příchod 23. října 1844. Fakt, že se konec světa nedostavil, vstoupil do dějin jako "velké zklamání" a stoupenci začali houfně odpadat.

"Popularizátoři nynějších proroctví už jsou mnohem chytřejší," říká profesor Boyer. "Říkají: 'Nevíte dne ani hodiny, ale přijde to brzy'." Carlos Roa si nicméně myslel, že hodinu zná. Argentinský fotbalový brankář, který se proslavil penaltovým hrdinstvím v zápase proti Anglii na mistrovství světa v roce 1998, odmítl podepsat novou smlouvu s Realem Mallorca, protože se blížil rok 2000 a on věřil, že s ním přijde i konec světa, a chtěl se na něj připravit. Když ale konec světa nenastal, rychle si to rozmyslel a rád znovu navlékl brankářské rukavice za Real. "Nárůst apokalyptických zvěstí a idejí se objevuje vždy ve všeobecně špatných časech, během válek a hladomorů," říká Michael Molcher, šéfredaktor britského časopisu The End is Nigh (Konec je blízko). "Je to způsob, jakým lidé kontrolují svůj svět. Protože jediná věc, kterou nemůžeme předpovědět, je způsob a doba naší smrti."

Velká období milenarismu (tedy víry v příchod tzv. Tisíciletého království) - v Evropě kolem roku 1000, během anglické občanské války, během průmyslové revoluce na obou stranách Atlantiku a ve 20. století - byla zároveň dobou velkých změn a neklidu. Opříst podobné události eschatologií, tedy teologickou disciplínou zabývající se posledními otázkami světa, je nesmírně lákavé. "Spousta fundamentalistů se chytají ´znamení´," říká doktor Hunt. "Pokud na Floridě udeří další tornádo, pak to je podle nich boží trest."

Bylo by ovšem chybou předpokládat, že víra v konec světa je výhradně doménou věřících lidí. Když panovala studená válka, věřili mnozí bez ohledu na vyznání, že konec světa přinesou jaderné zbraně. Nyní by pachatelem mohly být katastrofické klimatické změny. A Molcherovou nejoblíbenější předpovědí děsivých věcí příštích je tvrzení nejmenované ženy, která je přesvědčena, že čínské plány postavit základnu na Měsíci vychýlí jeho dráhu a srazí se se Zemí. Ty, kdo věří, že svět jednoho dne skončí - ať už jsou nábožensky založení nebo ne - spojuje víra ve zpečetěný osud lidstva. A stále se najdou tací, kdo nedokážou odolat pokušení stanovit konečný termín. Kniha kazatele Ronalda Weinlanda 2008 - Poslední svědek boží předpovídá, že svět bude zničen během dvou let. Kdokoli, kdo by o tom chtěl zjistit víc prostřednictvím dotazu zaslaného e-mailem, ale bohužel dostane jen automatickou odpověď. Kazatel je zřejmě příliš zaneprázdněný přípravami na konec světa, který je podle něj na spadnutí.

autor: rma
Spustit audio