Před 35 lety klesla ke dnu loď Greenpeace. Francie tak chtěla ekology odradit od protestů proti jaderným pokusům

10. červenec 2020

Před 35 lety potopili agenti francouzské tajné služby v novozélandském Aucklandu loď Rainbow Warrior, patřící ekologickému hnutí Greenpeace.  Při útoku zahynul jeden z členů posádky, fotograf Fernando Pereira. Francouzská vláda tak chtěla ekology odradit od protestů proti jaderným pokusům na atolu Mururoa, to se jí ale nepovedlo. Novozélanďané pachatele útoku odhalili a byl z toho skandál. Poslechněte si, jak o celé aféře informoval Československý rozhlas.

Čtěte také

Členové ekologického hnutí Greenpeace se chystali podpořit protesty proti francouzským jaderným pokusům na atolu Mururoa ve francouzské Polynésii. Hlavní roli v tom měla sehrát loď Rainbow Warrior (Duhový bojovník), původně rybářský trauler z poloviny padesátých let, který Greenpeace odkoupilo v roce 1977.

Plánovalo se, že Rainbow Warrior k atolu dorazí v čele flotily menších lodí a bude monitorovat chystaný výbuch. Zatímco se na Novém Zélandu připravoval na svou misi, dostala francouzská tajná služba DGSE (Direction générale de la sécurité extérieure) rozkaz ho potopit.

Agenti, kteří na Nový Zéland přijeli s falešnými švýcarskými pasy, si loď nejprve během dne otevřených dveří důkladně pohlédli, a poté, 10. července 1985 pozdě večer, udeřili. K trupu lodi pod vodou připevnili dvě nálože, které poté odpálili.

Loď se potopila, přičemž zahynul Fernando Pereira, pětatřicetiletý nizozemský fotograf portugalského původu, který se po prvním výbuchu vrátil na loď pro své drahé vybavení. Opération Satanique, jak znělo kódové označení tohoto plánu, se zdánlivě zdařila.

Šokující doznání

Útok vyvolal pozdvižení po celém světě a mnoho států – včetně Francie – ho odsoudilo. Brzy se však stalo něco nečekaného: novozélandská policie zatkla dva francouzské agenty, majora Alaina Mafarta a kapitánku Dominique Prieurovou. Oba se přiznali.

Když vyšlo najevo, kdo za útokem skutečně stál, francouzský ministr obrany Charles Hernu rezignoval. Odvolán byl i šéf DGSE, admirál Pierre Lacoste. Tehdejší premiér Laurent Fabius uznal odpovědnost Francie za celou akci a prezident François Mitterrand jaderné zkoušky zastavil.

Oba agenti na Novém Zélandu dostali deset let vězení. Francouzská vláda musela ostrovní zemi vyplatit značné odškodné, aby jí byli odsouzení agenti vydáni. Vysokou částku Francie zaplatila také pozůstalým po zemřelém fotografovi. 

Osm milionů dolarů od Francie dostalo hnutí Greenpeace. Hlavní ale bylo, že jaderné pokusy na nějaký čas přestaly – obnoveny byly až v roce 1995.

Z vlajkové lodi domovem mořských sasanek

Potopenou loď nechali ekologové vyzvednout, oprava však byla nemožná. V prosinci 1987 proto v novozélandské zátoce Matauri klesl Rainbow Warrior pod hladinu definitivně – dodnes tam slouží jako umělý útes, na němž rostou pestré mořské sasanky.

Za obdržené peníze hnutí Greenpeace zakoupilo novou loď, nazvanou Rainbow Warrior II. V roce  2011 ji vystřídal Rainbow Warrior III. Na protesty proti jaderným pokusům se Greenpeace zaměřovalo od svého vzniku v sedmdesátých letech. Tehdy jeho první členové vypluli s rybářskou lodí, aby zabránili jaderným výbuchům u pobřeží Aljašky. 

Československý rozhlas o celé aféře informoval velmi podrobně a se zřetelnými sympatiemi k hnutí Greenpeace. Byla to pro něj vhodná příležitost předvést západní státy v nepříznivém světle a naopak poukázat na mírové snahy Sovětského svazu a jeho spojenců.

Související