Před 110 lety se narodil spisovatel C. S. Lewis
Dnes (29. listopadu) je tomu právě 110 let kdy se v Belfastu narodil jeden z nejúspěšnějších moderních spisovatelů C. S. Lewis. I u nás je známý svými díly z oblasti fantasy literatury, křesťanské apologetiky, literární kritiky a beletrie. Jeho knihy Letopisy Narnie, Rady zkušeného ďábla, Velký rozvod nebe a pekla a mnohé další mají mnoho příznivců na celém světě. Čím tolik zaujal své čtenáře, na to hledáme odpovědi s religionistou Pavlem Hoškem.
Britský spisovatel C. S. Lewis se narodil v listopadu a v listopadu také zemřel. A jak říká religionista Pavel Hošek, k tomuto období měl celý život velmi hluboký vztah.
Pavel Hošek: "Podzim měl ze všech ročních období nejradši, protože na něj vždycky padala zvláštní nostalgie, takový melancholický stesk , který mu od dětství připomínal, že nejsme tak úplně doma na tomhle světě. Vždycky měl pocit, že je tady na světě jenom jako host a jenom dočasně a že je ve skutečnosti obyvatelem nějakého jiného světa, po kterém vždycky na podzim tak tesklivě zatoužil."
Tahle zvláštní nostalgie ho provázela celým dětstvím a dospíváním a nakonec z něj udělala básníka, spisovatele i profesora literatury na Oxfordské a Cambridgeské univerzitě. Později našel vysvětlení těchto svých pocitů u řeckého filosofa Platóna, který popisuje tento svět jako krajinu stínů, jako matný odlesk skutečného světa odkud jsme přišli, kam patříme, a kam se také po smrti vrátíme. V našem viditelném světě nám ten skutečný svět může připomínat krása.
Pavel Hošek: "Právě proto, že C. S. Lewis rozumí kráse jako ohlasu z jiného světa, protože rozumí fantazii jako čidlu a nástroji vnímání pravé skutečnosti, tak potom sám tvoří literárně ne nějaká abstraktně teoretická pojednání, ale tvoří mytopoeticky. Tvoří literární díla, jako jsou Letopisy Narnie, Kosmická trilogie, Velký rozvod nebe a pekla. Tedy vlastně díla krásné literatury, která mají zprostředkovat zkušenost, která má být bránou k jinému světu. A svým mladým přátelům, s nimiž si dopisoval, a kteří se pokusili o svá první literární dílka, radí v tomto duchu, že nemají informovat čtenáře o něčem chladném nebo zeleném, nebo horkém nebo voňavém, ale že má spisovatel zařídit, aby čtenář cítil chlad, aby cítil vůni jehličí, aby všemi smysly zakoušel ty barvy, tvary, chutě a vůně vnitřního světa literárního příběhu, který je vytvářen."
Literatura v Lewisově poddání se stává médiem, mostem, oknem do jiného světa. Mnozí komentátoři Lewisova díla se domnívají, že v tom spočívá jeho fenomenální úspěch.
Pavel Hošek: "Fantasy literatura v době, kdy Lewis a Tolkien tvořili, byla prapodivným koníčkem několika málo literátů, ale zdá se, že oni vystihli dobu, že začali psát způsobem, který už ohlašoval velký kulturní posun ve vnímání, v estetice celé západní kultury."
A to je možná také důvod, proč jsou knihy C. S. Lewise každým rokem stále populárnější, přestože od jeho smrti uplynulo už několik desítek let.
Před 110 lety se narodil spisovatel C. S. Lewis