Pražské Jezulátko

10. květen 2008

O pomoc, uzdravení, mír a o mnoho dalších věcí prosí lidé Pražské Jezulátko vystavené v kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně. Kostel navštívil při své nedávné návštěvě také brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva. A čím je Ježíše jak dítěte tak mimořádný?

Co je podstatou fenoménu Pražského Jezulátka? Podle Petra Šlajcha - duchovního, který u Panny Marie Vítězné působí - je to touha křesťanů postavit si Ježíše před oči.

"Proto existují všechny obrazy Krista počínaje betlémskými jesličkami, až třeba po Krista na kříži nebo Krista v Getsemane, Krista vzkříšeného, ale taky Krista jak uzdravuje, nebo učí."

Samostatné zobrazení Jezulátka se objevuje už na počátku 14. století. Nejstarší plastiky pochází z Německa a souvisí nejspíš s vizionářským prostředím ženských klášterů. Pražské Jezulátko pochází ze Španělska.

Pražské Jezulátko

"Připutovalo do Čech v 16. století. Tuto krásnou dřevěnou sochu si sem vzalo jedno španělské děvče, které se vdalo do Prahy."

Do kláštera bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné se soška dostává roku 1628. V té době zuřila v Evropě Třicetiletá válka a ani Ježíšek nebyl ušetřen, když saská vojska obsadila roku 1631 Prahu. Teprve v roce 1637, po svém návratu do Prahy, nalezl pohozenou sošku otec Cyril od Matky Boží, původem Lucemburčan. Podle pátera Šlajcha je až podivuhodné, jak se tahle soška proslavila doma i ve světě.

"Ale na druhou stranu to není tak zvláštní, protože si je docela snadné uvědomit, jaké krásné myšlenky jsou tu přítomné. Bůh jako dítě a Boha, který je malým dítětem, se snad nikdo nemusí tolik bát, jako se někdy lidé Boha bojí."

Pražské Jezulátko je oblečeno v krásných zdobených šatičkách. Má jich asi stovku a převlékají ho sestry karmelitky Dítěte Ježíše.

"Ty nejstarší dochované šatičky, z poloviny 17. století, darované tehdejším císařem Ferdinandem III., jsou v naprosto typických královských barvách - tedy purpur vyšívaný zlatem. A co je na tom krásné? Ty barvy k člověku mluví. Budí sympatie a zároveň to jsou od starověku typicky královské barvy. Byly už v dobách Ježíšových i před ním."

Ještě připomenu, že slavnost korunovace milostné sošky dítěte Ježíše se v kostele Panny Marie Vítězné každoročně slaví poslední květnovou neděli.