Potápník s bifokálníma očima
Americký potápník má oči vybavené dvěma různými sítnicemi. Díky tomu vidí dobře jak na blízko, tak i na dálku. Podobně jako vlastníci brýlí s bifokálními skly.
Evoluční unikát: dvě oči v jednom
Larvy amerického potápníka druhu Thermonectus marmoratus žijí ve vodě a živí se hlavně larvami komárů. Při lovu se spoléhají především na zrak. Příroda je k tomu vybavila celkem dvanácti očima. Čtyři z nich představují v živočišné říši skutečný evoluční unikát. Jsou vybaveny dvěma sítnicemi a zaostřují ve dvou různých ohniskových rovinách. Fungují podobně jako brýle s bifokálními skly, ale promítají jeden a tentýž obraz na dvě různé sítnice, takže jediné oko plní funkci dvou různých očí.
Bleskurychlý růst „nafukovacího“ oka
Larvy tohoto potápníka procházejí třemi vývojovými stádii, pak se zakuklí a promění se v dospělého brouka. Zatímco larvy sledují svět kolem unikátníma bifokálníma očima, brouci mají oči běžné anatomie a o výhodu „dvou očí v jednom“ přišli.
Zajímavý je růst bifokálního oka larvy potápníka. Když larva dokončí jedno larvální stádium, svlékne se z tuhé pokožky. Uvolnění z tohoto „korzetu“ využije k velmi rychlému růstu, pro nějž čerpá sílu z nashromážděných živin. Velmi výrazně musí růst i bifokální oko.
Elke Buschbecková a Shanon Wernerová z University of Cincinnati sledovali růst oka larev potápníka a jeho rychlost je zaskočila. Jak uvádějí ve studii publikované ve vědeckém časopise Comparative Physiology A, prakticky okamžitě po svlečení pokožky měla larva růst oka bezmála ukončený. Netrval ani hodinu. Nejpomaleji roste čočka oka. Důvod bleskurychlého růstu je zřejmý. Rostoucí oko má rozostřený obraz a larva je v tomto období prakticky slepá. Je pro ni životně důležité, aby slepota netrvala dlouho. Elke Buschbecková se domnívá, že oko roste z valné části v důsledku osmózy a že je tedy „nafukovací“. To by vysvětlovalo úžasnou rychlost, s jakou se oko zvětšuje.
Oko larvy potápníka inspiruje i optiky
Výzkum nevšedních vlastností a schopností oka larvy potápníka Thermonectus marmoratus není jen honem na zajímavosti z přírody. Slibuje i praktické výsledky. O zvláštní anatomii oka se zajímají optici, kteří vyvíjejí dokonalejší zobrazovací systémy. Inspiraci z něj čerpají i bioinženýři pracující na umělých náhradách lidského oka.