Pohřeb Františka Křižíka - 1941, projev Františka Křižíka - 1937

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Křižík v době studií na reálce

Je 27. leden 1941 a hlavní město Protektorátu Čechy a Morava pohřbívá jednoho ze svých největších vynálezců, Františka Křižíka.

Rozhlasoví technici museli vyjet dlouho před začátkem pohřbu, aby na Vyšehradě v hlubokém sněhu instalovali techniku. Zkušenost mají, protože před necelými dvěma roky na stejném hřbitově natočili unikátní záběry z přenesení ostatků Karla Hynka Máchy . I ten dnešní pohřeb je tichou manifestací českého národa proti německé okupaci. Záznam, který na želatinové desce uchoval tyto okamžiky, není příliš kvalitní, ale přesto zachytil důstojnou atmosféru této události.

Průmyslník a vynálezce František Křižík se dožil požehnaného věku 93 let. Už v době, kdy projevil zájem o studium na pražské technice, bylo zjevné, že jde o mimořádný talent. Byl přijat výjimečně i bez maturity. S jeho jménem jsou spojeny mnohé objevy jako železniční návěstidlo nebo oblouková lampa. Dodal zařízení do 130 českých elektráren. Provozoval první tramvajovou linku, jeho dílem jsou první elektromobily a elektrické lokomotivy.
V rozhlasovém archivu je uchován také jeho hlas. V roce 1937 – tedy ve věku 90 let – byl František Křížík požádán, aby v rozhlase promluvil ke studentům technických oborů.