Plivající kobry nemusejí mířit přesně

26. leden 2009

Plivající kobry jsou známé jako mistři v zaměřování na cíl. Nová studie ale ukázala, že ve skutečnosti nijak přesně mířit nemusí.

Několik druhů kober - například kobra černokrká (Naja nigricollis) a kobra obojková (Hemachatus haemachatus) - ovládá pro nás trochu děsivé umění. Svůj jed dokážou tyto kobry dokážou vyslat z ústní dutiny na velkou dálku a zasáhnout jím oči útočníka, kterého tak dočasně nebo i trvale oslepí. Výraz plivající kobra je ovšem nepřesný, protože had jedem neplive. Stahem svalů smáčkne své jedové žlázy, které ústí do špiček jedových zubů. Tlak vyvolaný kontrakcí je natolik silný, že jed ze zubů vystříkne až na vzdálenost necelých dvou metrů. Ještě důležitější než dosah je ale pro kobru přesný zásah, protože jed se musí dostat do očí protivníka. Předchozí studie ukázaly, že kobry míří velice přesně - svůj cíl zasáhnou na vzdálenost 60 centimetrů s téměř stoprocentní přesností.

Otázkou, jak to kobry dělají, se zabývali zoologové z University of Massachusetts. Pomocí vysokorychlostní kamery a elektromyografie detekovali kontrakce svalů hlavy a krku. Zjistili, že zlomek sekundy před "plivnutím" jedu kobra nepatrně rotuje hlavou a kmitá jí ze strany na stranu. Jed se tím v okamžiku vystříknutí ze zubů rozptýlí do složité geometrické struktury, která zvyšuje šanci, že se alespoň část jedu dostane tam, kam má - tedy do očí nepřítele. Schopnost rozptýlit jed ve vzduchu znamená, že kobra nemusí mířit nijak skvěle - stačí jí přibližný odhad.

Výsledky studie vycházejí v časopise Physiological and Biochemical Zoology.

autor: Martina Otčenášková