Originalita gorilí samice Leah

28. únor 2008

Již několikrát jsme se přesvědčili o vynalézavosti goril. V pozorovaných gorilích tlupách ve volné přírodě vedla, co se šikovnosti týče, samice gorily nížinné pojmenovaná jako Leah. Již několikrát zaujala tím, jak obratně používala nástroje. Nyní přišla s další novinkou.

Leah zpozorovali vědci z Institutu Maxe Plancka a Wildlife Conservation Society v neobvyklé pozici při páření s gorilím samcem. Kopulace "tváří v tvář" - odborně označovaná jako ventro-ventrální - není u primátů (s výjimkou člověka) běžnou záležitostí. Několikrát byla zaznamenána zatím jen u šimpanzů bonobo. Nepotvrzené zprávy udávaly, že se výjimečně vyskytuje také u goril horských (Gorilla beringei). Jejich příbuzné, gorily nížinné (Gorilla beringei), byly při tomto typu páření občas pozorovány v zajetí. Nebylo ovšem jasné, jestli je pro ně toto chování přirozené, nebo jde o následek umělých životních podmínek.

Záhadu rozřešily až snímky goril nížinných na území konžského národního parku Nouabalé-Ndoki, pořízené pracovníky Wildlife Conservation Society. Při páření "tváří v tvář" zachytili právě gorilu Leah, která už dříve prokázovala značnou originalitu. Záměrně ulomený klacík použila při přechodu jezírka - díky tomu dokázala ohledat dno, změřit si hloubku vody a bezpečně se ve vodě pohybovat.

autoři: Jana Jirátová , Martina Otčenášková
Spustit audio
Projekt Odhalení