Odkud se k nám dostala klíšťata

31. leden 2003

Klíšťata u nás žijí odnepaměti. Nepochybně je můžeme považovat za domorodce v našich zemích. Žije jich u nás, a stejně i v jiných částech světa, spousta druhů, zoologové je rozdělují do několika skupin - na klíšťata, klíšťáky, pijáky a tak dále.

Všechny tyto druhy mají společné to, že se jak v larvárním stádiu, tak v dospělosti živí jako paraziti - sají krev obratlovců. Záměrně říkám obratlovců, protože klíšťata nenapadají jen chlupatá zvířata, ale i ptáky, žáby a dokonce i hadi mohou mít klíště.

Klíště obecné

Klíšťata jsou nepříjemná, je jich všude plno, zvláště ve vysoké vegetaci v lese nebo na lesních okrajích, ale to by nebylo to nejhorší. Protože mohou střídat hostitele, přenášejí občas nebezpečné nakažlivé choroby. A zvláště dvě z nich jsou velice proslulé a i klíšťata s nimi získala tuto svou proslulost.

Obě tyto choroby jsou cizí, první se jmenuje klíšťový zánět mozku neboli klíšťová encefalitida. Tato choroba se u nás objevila poměrně nedávno, šíří se totiž v Evropě teprve od roku 1945 a pochází patrně ze Sibiře. Dostala se do Evropy možná se sovětskou armádou nebo postupovala na západ už někdy předtím, to už se dnes velmi těžko zjistí. Ale prostě po druhé světové válce byli v Evropě první nemocní zaregistrovaní a v západní Evropě ještě dokonce mnohem později. Protože se tato choroba šíří pomalu na západ, mám takový dojem, že ve Velké Británii dosud žádný nemocný zaregistrován nebyl. Byla to choroba neznámá, se kterou si lékaři dlouho nevěděli rady, dnes už je lékařská věda u nás tak daleko, že se dokonce proti klíšťové encefalitidě očkuje. Rezervoárem klíšťové encefalitidy jsou především menší sudokopytníci, jako třeba srny, kozy nebo ovce, mufloni, kamzíci, ale také zajíci a pravděpodobně také drobní hlodavci žijící v lese.

Druhá z chorob, proti které bohužel lék nemáme, má ovšem zase jednu výhodu: když se objeví rychle, dá se antibiotiky rychle vyléčit. Ale když se objeví později, je opravdu velmi nebezpečná. Je to lymská borelióza. Na rozdíl od encefalitidy, která pochází ze Sibiře, borelióza byla poprvé objevena ve východní části Spojených států amerických. Evropská populace, která nebyla na tyto choroby adaptovaná, je velice těžko snáší.

autor: František Urban
Spustit audio