Od nejstarší minulosti k dnešku: jak se stát skutečným paleontologem – a kdo postrkuje evoluci?

31. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Zkamenělá schránka pravěkého amonita | Foto: Pixabay, Licence Pixabay, ©

Planetárium 13-2025 (30.3.)

Jak se stát skutečným paleontologem. Povídání nad knížkou (4:34) – Procházka dubnovou oblohou (20:19) – 30 let s Planetáriem: Věda a víra. Kdo postrkuje evoluci? (25:33)

V úvodním přehledu zajímavostí vám představíme zajímavou metodu sčítání ryb na rybím přechodu Václavského jezu v Písku, zmíníme se o pozůstatcích hominida ze severu Španělska, který by mohl být dosud neznámým lidským druhem, prozradíme vám, co by během své mise měl zkoumat nový americký vesmírný dalekohled SPHEREx, řeč bude také o slavných sondách Voyager 1 a 2, jejichž životnost vědci prodlužují vypínáním některých přístrojů a na závěr uslyšíte něco málo z velkých marsovských plánů společnosti SpaceX.

Jak se stát skutečným paleontologem

Amonit (zkamenělina)

Také vás fascinuje pravěk a zkameněliny? Vy starší jste možná vyrostli na „Cestě do pravěku“ a knihách Josefa Augusty s obrázky Zdeňka Buriana, vy mladší na filmové sérii „Jurských parků“. Snad jste se i zatoužili stát paleontology. I když to v minulosti nevyšlo, svůj sen si pořád ještě můžete splnit. Když ne jako vědci, tak alespoň jako sběratelé. Paleontologii se můžete věnovat ve volném čase a když budete mít štěstí, můžete se i vy stát objeviteli dosud neznámých forem pravěkého života.

Paleontolog Lukáš Laibl na terénním výzkumu v Maroku

Všem zájemcům o paleontologii, i když především těm mladším, je určena „Příručka skutečného paleontologa“, jejímž autorem je paleontolog Lukáš Laibl z Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Co ho k jejímu sepsání inspirovalo a co všechno v ní najdete? Jak vypadá práce paleontologa? Opravdu je možné vyrazit si u nás jen tak do terénu a o své vůli hledat zkameněliny, není to nijak omezeno? A pokud nějakou najdu, mohu si ji nechat? Jak se na lov zkamenělin vybavit? A co když najdu něco vzácného, vědě třeba neznámého?

Věda a víra – kdo postrkuje evoluci?

Stará bible

Mezi veřejností se lze často setkat s názorem, že lidé kteří věří v Boha, zcela odmítají Darwinovu teorii evoluce. Tato teorie o postupném vývoji života na Zemi z jediného společného předka prý věřícím ani trochu nevoní... Ve skutečnosti existuje mezi věřícími hned několik názorových proudů, týkajících se evoluce, které je dobré znát, nechceme-li při debatě o víře v Boha a vývoji pozemského života stát takříkajíc „mimo mísu“.

Marek Orko Vácha

O vědě a víře jsme si v roce 2009 povídali s Markem Váchou, katolickým knězem a biologem z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V druhé části reprízovaného rozhovoru se ho ptáme, jaký je pohled věřících na evoluci. Před týdnem jsme se zmínili, že názorových proudů je několik – evoluci však zcela odmítá jen jediný názorový směr. Jeho přívrženci náleží k takzvaným kreacionistům... Daleko složitější diskuse bývá s vyznavači takzvaného inteligentního designu. Je mezi nimi totiž i řada vědců, kteří používají propracovanější a sofistikovanější argumentaci. Vědí víc o čem mluví a svá tvrzení mají podložená promyšlenými argumenty. Které jevy či problémy jsou podle zastánců teorie inteligentního designu darwinovskou selekcí – výběrem, popřípadě mutacemi, nevysvětlitelné? A věřil v Boha sám Charles Darwin?

Související