Nový úkol - kdo se dostane k dobrotám?

22. květen 2008

Vždy když vymyslíme gorilám nějaký úkol, překvapí nás svou vynalézavostí, nebo se dozvíme více o vztazích, které v tlupě panují. Tentokrát jsme si pro gorily připravili nový experiment, po dlouhé době ve venkovním výběhu.

Pokus tvořily tři novodurové trubky o délce asi 15-20 cm a průměru zhruba 6 cm. Pro každou z nich jsme sázecím kolíkem vyhloubili důlek, trubku jsme do něj pomocí kladívka pečlivě zabudovali, takže vznikly jakési hluboké golfové jamky. Ty jsme naplnili dobrotami - ovocem, rozinkami a ořechy. Pak stačilo už jen čekat, zda si po příchodu do výběhu gorilí rodina "návnady" všimne a kdo bude při dobývání pochoutek rychlejší a nápaditější. Předpokládali jsme, že vydolovat laskominy ze samého dna není jednoduché, a byli jsme zvědavi, jak si gorily v takové situaci poradí.

Jamka s ovocem

Marek Ždánský tipoval, že úspěšnější bude Richard, již mnohokrát prokázal značnou míru invence a umí si pomoci jednoduchými nástroji. Petr Rajchert vsadil na schopnosti Shindy. Po příchodu do výběhu udělala ale Shinda chybu. V první chvíli si ovoce nevšimla a místo s trubkami přeběhla. Toho využil Richard. Jako vždy oblast obsadil, ostražitě si ji hlídal a zaháněl ostatní. Jedl ovoce, na které bez problémů dosáhl prsty, labužnicky vyjídal rozinky a zvládl rozlousknout pár ořechů. Jedna z jamek byla ovšem umístěna blízko vody, u elektrického ohradníku. Richard je statečným ochráncem tlupy, ale z vody má respekt a drží se od ní dál. Tuto jamku proto nebránil a Shinda hned volné možnosti využila a z jamky ujedla. Přišla i Moja, odměnou za odvahu jí bylo jablíčko.

Richard u dobrot

Richard je sice po chvilce opět odehnal, žádné nevítané strávníky nechtěl u jamek tolerovat, bylo ale vidět, že si není jist co dál. Na dně jeho dvou důlku zůstalo přece jen dost dobrot a nevěděl, jak se k nim dostat. Seděl u nich, otrhával trávu v okolí a přemýšlel. A pak se zvedl, a odešel stranou - zda rezignoval nebo šel hledat nějaký vhodný nástroj si můžeme jen domýšlet.

Shinda využívá volného prostoru

Teď ovšem přišla chvíle pro Kijivu. Celou dobu situaci jen pozorovala, po Richardově odchodu však přišla s přehledem k oněm záludným trubkám a jednu po druhé ze země jednoduše vytáhla, navíc tak šikovně, že v nich zůstaly i dobroty. Snadno si jejich obsah vysypala na dlaň a hodovala. Malá Moja samozřejmě dostala také. Kamba všechno zápolení o jídlo sledovala z dálky, po celou dobu se pečlivě starala o Tatua a zachovala jako vždy rozvahu.

Vyřešení úkolu

Naše pozorování tedy přineslo překvapující rozuzlení - oproti očekávání se stala vítězem Kijivu a ačkoliv jí k pochoutkám pomohla hrubá síla, nemohu se zbavit dojmu, že přece jen bylo k takovému řešení potřeba i trochu důvtipu - co myslíte?

Moja také dostala
autor: Zuzana Šmejkalová
Spustit audio
Projekt Odhalení