Novinky z pralesa Mount Tshiaberimu
Před časem jsme na našem webu informovali o záhadných úmrtích vzácných horských goril v pohoří Mount Tshiaberimu v Demokratické republice Kongo. Strážci parku se velmi obávali infekčního původu nemoci, a proto raději poslali vzorky k posouzení do laboratoře ve Spojených státech amerických. Vyšlo najevo, že za smrt obou zvířat může bakterie Shigella.
Shigella je rod gramnegativních, tyčinkovitých bakterií. Jsou to původci onemocnění shigelóza, tedy bacilární úplavice, které se projevuje mimo jiné silnými průjmy a krví ve stolici. Mount Tshiaberimu je jedinečnou oblastí, vystupující jako izolované území ze severní části národního parku Virunga, a již po dlouhou dobu je středem zájmu vědců. Místní populaci 19 goril hrozí téměř okamžité vyhynutí, pokud nebudou přijata účinná opatření na jejich záchranu. Zatím jsou tito primáti řazeni k poddruhu horských goril - gorila východní (Gorilla g. graueri), ale vyznačují se tolika odlišnými morfologickými znaky, že se uvažuje o jejich nové klasifikaci do samostatném poddruhu.
Bakteriální infekce je tedy viník úmrtí dvou goril, ke kterým došlo v únoru a květnu. Ztráta dvou samic v plodném věku znamenala vážné ohrožení života celé tlupy. Pokud by došlo k dalším úmrtím, skupina by již pravděpodobně nepřežila, proto místní vědci a ochranáři věnují případu mimořádnou pozornost. Od zmíněných úmrtí pracuje místní ochranářský tým ve spolupráci s The Gorilla Organization a s Konžským institutem na ochranu přírody ICCN (Congolese Institute for the Conservation of Nature) velmi intenzivně na prověření zdravotního stavu zvířat a minimalizaci hrozby, že by mohla propuknout další nákaza. Jejich úsilí se zatím vyplácí. Ke každodennímu monitorování zdraví goril se přidali terénní pracovníci včetně veterinářů. Všichni se shodli na tom, že gorily jsou zdravé. Zaměstnanci parku byli vyškoleni v metodách sledování zdravotního stavu goril, tak aby dokázali rozpoznat i ty nejméně nápadné příznaky, že něco není v pořádku. Zároveň byla získaná data zpracována počítačovým programem pro pozdější využití.
Za této situace, když se již tým ochranářů začal uklidňovat, že je nejhorší nebezpečí zažehnáno, došlo ale k velmi smutné události. Díky monitorovacímu systému bylo 30. srpna objeveno tělíčko pětileté gorilí samičky Musanganie. Ještě den před tím byla viděna, jak si hraje vysoko ve větvích stromů. To se jí zřejmě stalo osudným. Pitva ukázala, že příčinou smrti bylo poranění lebky a mohutné vnitřní krvácení. Musangania zřejmě spadla během hry ze stromu, bohužel tak nešťastně, že to mělo tragické následky.
Tým pracovníků parku je otřesený. Ani důkladná péče o gorilí skupinu nemohla předejít takové tragedii, v tuto chvíli zásadně ohrožující přežití gorilí tlupy. Držme tedy pracovníkům národního parku palce, ať je jejich mimořádné úsilí o záchranu zbylé gorilí skupinky úspěšné.
Stále otevřenou a podstatnou otázkou zůstává, jakým způsobem Shigella infikovala gorily. Její zodpovězení pomůže do budoucna předejít podobným nákazám. Jedním z možných zdrojů infekce je okolní lidská populace. V lokálních sídlech panují nevyhovující hygienické podmínky. Skupina goril na Mt. Tshiaberimu žije na izolovaném ostrově pralesa a je obklopena vesnicemi s obdělávanou půdou. Gorily se příležitostně zatoulají i mimo prales. Mohou se dostat do kontaktu s lidmi a domácími zvířaty a vystavují se tak riziku nákazy. Proto se The Gorilla Organization snaží omezit zdroje nákazy v okolních osídlených lokalitách. Podporuje zkvalitnění zdravotní péče - budování nového zdravotního centra, snazší dostupnost kvalitních léků a lepší vybavení místních ordinací, stejně tak zkvalitnění veterinární péče, důležitou součástí projektu je i osvětová činnost. V projektu této organizace jde o ochranu, výzkum, vzdělávání a místní rozvoj. To vše by mělo ve svém důsledku zajistit nejen primárně důstojnější životní podmínky tamním lidem, ale také nedotčené životní prostředí, dobré zdraví i podmínky pro úspěšný početní růst gorilích skupin.