Nová videa z Dominičina a Kryštofova hnízda (pátek 9. července 1999)

9. červenec 1999

23. Mláďata v lijáku (1. 7. 99).

Rozmary počasí mohou být i pro větší mláďata velmi nebezpečné. V roce 1997 doslova utlouklo všechna Kristýnina mláďata letní krupobití. Jindy je ale může ohrozit třeba jen velký déšť a chladno. Dvojnásob to platí pro mláďata čápů bílých, jejichž hnízda nechrání kryt větví.

24. Mláďata si hrají (2. 7. 99).

Mláďata už se dokážou udržet na nohou, procvičují křídla - a věnují stále větší pozornost svému okolí. Jednak sobě navzájem, ale také větvičkám a kouskům kůry ve hnízdě. Občas mezi nimi propuknou tahanice o nějaký "poklad".

25. Krmení (2. 7. 99).

Dospělí čápi přilétají na hnízdo už jen proto, aby mláďata nakrmili. Jejich návštěvy jsou čím dál kratší. Není se čemu divit, na hnízdě při každém příletu Kryštofa či Dominiky vypuká mimořádná vřava.

26. Mládě se pokouší lapit motýla (2. 7. 99)

Není mnoho příležitostí prozkoumat něco jiného, než to, co leží na hnízdě. Když se k mláděti přiblížil motýl, okamžitě se s ním pokusilo seznámit.

27. Další krmení (6. 7. 99)

Mláďata se mění před očima. Letky na křídlech jim každý den poporostou skoro o centimetr, takže každý den je opravdu vidět. Nejdelší letky má pochopitelně mládě, které se vylíhlo jako první 3. června a nejkratší poslední mládě z 5. června. O potravu ale bojují se srovnatelnou vehemencí.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio