Čím jsme to žili
Čím jsme to žili… (5. část)
…před 25 lety? To se už vracíme do pátého týdne od počátku roku 1989 a při poslechu zpravodajství, jak ho tehdy prezentoval Československý rozhlas v Rozhlasových novinách, získáte dojem, že nic už není vzdálenějšího, než události onoho týdne, kterému se začalo říkat „Palachův“. Zprávy nás už v té době nezatěžovaly žádnými informacemi, které by snad – jak se říkalo – braly lidem „klid k práci“.
Jestlipak si pamatujete, že v oné době, o které je řeč, vyrábělo Československo vlastní dopravní letadlo? Pokud jste to zapomněli, dozvíte se podrobnosti v přiložené zprávě z Rozhlasových novin ze dne 1. února 1989.
Pojem "letadlo" se úzce pojí s představou cestování. Na přelomu ledna a února roku 1989 hojně cestovali zejména vysocí státní činitelé. A takové návštěvy bývaly tradičně náplní hlavních zpráv Rozhlasových novin. Bez ohledu na to, jestli šlo o návštěvy, které směřovaly k nám, anebo naopak o takové, kdy naši představitelé cestovali za svými protějšky do ciziny. V dnešním návratu do časů roku 89 si uvedeme ukázky obou těchto „návštěvních“ směrů.
První z návštěv se odehrála v Praze.
Na přelomu ledna a února roku 1989 přijel do Prahy na oficiální návštěvu nejvyšší představitel Polska, generál Jaruzelski. Abychom si připomněli dikci tehdejších zpráv, ocitujme si tu pouhopouhý úvod z Rozhlasových novin vysílaných 1. února 1989. Úvod, který zněl typickou a povinně ustálenou frazeologií oficiálních sdělení.
Hlasatelka, jíž tehdy byla Helena Cebrovská, sdělila: „První tajemník Ústředního výboru Polské sjednocené dělnické strany, předseda Státní rady Polské lidové republiky Vojtěch Jaruzelski dnes uskutečnil pracovní přátelskou návštěvu v naší republice. Při jednání s generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Československa Milošem Jakešem v Praze si oba představitelé vyměnili informace o hospodářské a politické situaci v Polsku a v Československu a o úkolech obou stran v současném období."
O tom, jak se radili a jak si vyměňovali informace, se můžeme dozvědět ze zvukového záznamu z tiskové konference, která se uskutečnila na závěr státní návštěvy. Netvrdím, že onen záznam je nějak zvlášť poutavý obsahem. Ale připomenout si hlasy obou mužů, kteří v té době ještě hráli „první housle“ ve svých zemích, rozhodně neuškodí.
Druhou návštěvou, kterou média ostře sledovala, byla cesta tajemníka ÚV KSČ Jana Fojtíka za soudruhy do NDR. V rámci této návštěvy přijal našeho tajemníka nejvyšší státní a stranický představitel NDR Erich Honecker.
Z referátu o jejich soudružské besedě si v ukázce poslechněte onu část, která se týkala dění ve světě. Zaznívá z ní především akcent na odzbrojovací aktivity. Zásluhu za ně oba státníci svorně připisovali především socialistickým státům. Což, jak víme, nebylo zdaleka přesné tvrzení. Ale odpovídalo duchu propagandy, která v oné době stále ještě dominovala.
Na předchozí zprávu navazovala informace ze stejného dne (tedy z 3. února 1989), která vypovídala o tiskové konferenci, jež byla v Praze uspořádána na téma odzbrojovacích opatření států Varšavské smlouvy. Na konferenci vystoupil náčelník generálního štábu Československé lidové armády generálplukovník Miroslav Vacek a uvedl velmi zajímavá fakta o záměrech, jež souvisely se stahováním vojsk SSSR z našeho území.
Nejen politikou byli živi novináři v roce 1989 (stejně tak to však platí o časech předcházejících i následujících). Sport byl vždy vděčnou oblastí, která dokázala upoutat pozornost mas. A to zejména tehdy, kdy se našim borcům dařilo. A to zejména tehdy, kdy se jim dařilo při měření sil s borci bývalého Sovětského svazu. Jako příklad může posloužit zpráva z Rozhlasových novin ze dne 5. února 1989. Redaktor Václav Svoboda v ní hovoří o tenisovém utkání, jež se uskutečnilo v rámci Davisova poháru v Praze.
Snímek známého a oblíbeného sportovního reportéra Václava Svobody pochází však z jiného utkání. Svoboda na fotografii hovoří – v útrobách stadionu na Štvanici – s tenisovým hráčem a trenérem Jiřím Medonosem.
Závěrečná zpráva z 5. týdne roku 1989 je rovněž ze světa sportu. Je však smutná. Posluchači se z ní dozvěděli, že zemřela jedna z legend Československého krasobruslení – Ondrej Nepela. Avšak ani v této velmi stručné zprávě, ale ani dost dlouho potom, se veřejnost nedozvěděla, že Ondrej Nepela byl jedním z prvních známých sportovců, kteří zemřeli na následky AIDS.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.