Narodila se ve Vídni jako Barbora Novotná, nemanželská dcera české služky. Po svatbě rodičů o půl roku později už se jmenovala Panklová. Kvůli nesrovnalostem v matričních záznamech se dodnes spekuluje o jejím šlechtickém původu. Dětství prožila ve východočeských Ratibořicích a ve Chvalkovicích, kde propadla vášni k literatuře.
K poslechu i ke stažení ve Čtenářském deníku Českého rozhlasu:
Povídky a pohádky Boženy Němcové >>
V 17 letech se provdala za vlastence a publicistu Josefa Němce. Narodili se jim tři synové a dcera. Kvůli manželově státní službě a pro jeho politické názory se rodina musela často stěhovat.
Přála bych si narodit se znovu as za dvě stě let – anebo ještě později – neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší.
Od roku 1842 žili v Praze a Němcová se zapojovala do aktivit intelektuálů a vlastenců. Žila ale pod stálým policejním dohledem a velmi těžko sháněla obživu pro své děti. Krize vyvrcholila smrtí nejstaršího syna. Manželství dostávalo trhliny a Němcová hledala citové zázemí u jiných mužů.
Čtěte také
Na podzim 1861 odjela do Litomyšle, kde připravovala k vydání své souborné dílo. Zde u ní naplno propukla zákeřná choroba, jíž krátce po návratu do Prahy podlehla.
Ve 23 letech debutovala vlasteneckými básněmi, její doménou se však stala próza – pohádky, povídky a novely. Byla výbornou vypravěčkou, měla pozorovatelský talent a cit pro detail.
Ve svém stěžejním díle Babička (1855) sleduje každodenní venkovský život v rytmu jediného roku. Řád a harmonii do něj vnáší postava stařenky, jež v sepjetí s přírodou zastává jasné zásady a svou moudrostí a láskou pomáhá svému okolí řešit problémy.
V dalších prózách rostla autorčina citlivost k rozporům ve společnosti i k národnostním otázkám. I v nich však Němcová hledá odpověď na otázku, jak rozpory překlenout a najít spravedlivý společenský řád.
Všechny články
-
Existovala Viktorka z Babičky Boženy Němcové, nebo to není možné?
Láska a tragédie, která nás stále přitahuje. Takový je i příběh Viktorky z proslulé Babičky Boženy Němcové – knihy, u které leckdy tečou slzy.
-
Romantický mýtus Boženy Němcové vytvořili buditelé. Jaký byl její osud?
V roce 1820 se narodila jako nemanželská dcera Barbora Novotná, která po sňatku rodičů dostala jméno Barbora Panklová.
-
Božena Němcová jako inspirace. Jak na slavnou literátku nahlédli současní povídkáři?
Ke 160. výročí spisovatelčina úmrtí uvádíme původní povídky, které pro Vltavu napsali Marek Šindelka, Anna Bolavá, Tereza Semotamová, Michal Šanda a Pavla Horáková.
-
749. schůzka: Klikatá životní cesta paní Boženy
Život Boženy Němcové připomíná turistickou trasu s mnoha zastávkami. Poté, co odešla s mužem do Červeného Kostelce, tak se stěhovali do Josefova, do Litomyšle, do Polné...
-
Po stopách Boženy Němcové v Praze: její život ovlivnil nedostatek peněz a časté stěhování
V Praze strávila Božena Němcová posledních téměř dvacet let svého života, ovšem adresu změnila minimálně dvanáctkrát.
-
Úžasné životy: Božena Němcová podle Hany Kofránkové
Co považujete za nejtragičtější v jejím osudu? „Bezcílné bolestné klopýtání za láskou. Ohnivák donucený hnízdit na úhorech. Kněžna sbírající kůrky,“ napsal František Halas.
-
Iva Pekárková: Hromada historických hoaxů
Jak se bránit hoaxům, když jste přes 150 let po smrti? Glosuje Iva Pekárková.
-
Jaroslava Janáčková: Příběh tajemného psaní. O pramenech a genezi Babičky
200. výročí narození Boženy Němcové připomíná i Radiokniha. Poslechněte si četbu, která přináší analýzu jejího nejznámějšího díla – Babičky. (mimořádná dostupnost online)
-
Božena Němcová jako zhuntovaná tradice. Neumíme nakládat s naší historií, říkají mladí čeští autoři
Ke svým pravděpodobně dvou stým narozeninám dostala Božena Němcová od pětice českých spisovatelů povídky inspirované jejím odkazem. Čím je pro ně aktuální?
-
Jak vzpomínáme na Boženu Němcovou? Babička je pro studenty nejhorší čtenářský zážitek
Božena Němcová je považována za přední národní buditelku a její Babička za součást povinné školní četby.